Czeka nas zima stulecia? Czas zadbać o ciepło w swoim domu!

Według meteorologów z brytyjskiej firmy Exacta Weather tegoroczna zima ma być wyjątkowo mroźna i śnieżna. Niektórzy już wieszczą „zimę stulecia”, Czeka nas zima stulecia? Czas zadbać o ciepło w swoim domu!a nawet początek „małej epoki lodowcowej”. Sprawdzalność tego rodzaju prognoz długoterminowych jest różna, dlatego nie należy ich brać za pewnik. Z pewnością jednak warto przygotować się na ewentualne mrozy, a więc przede wszystkim zadbać o ciepło w swoim mieszkaniu.

Przegląd instalacji grzewczej

Dotyczy to w szczególności właścicieli mieszkań i domów, w których są kotły gazowe. Przegląd takich kotłów należy wykonywać co roku i każdorazowo zlecać go wyspecjalizowanej firmie. Podczas takiego okresowego przeglądu sprawdzana jest szczelność przewodów i działanie zaworów bezpieczeństwa w kotle, czyszczone są elementy palnika i powierzchnia grzewcza w części spalinowej, kontrolowana jest prawidłowość działania pomp i innych ważnych elementów. Dzięki takim czynnościom można nie tylko zadbać o niższe koszty ogrzewania (zanieczyszczony kocioł zużywa więcej gazu), ale także zadbać o bezpieczeństwo domowników poprzez ograniczenie ryzyka zatrucia tlenkiem węgla.

Przygotowanie kaloryferów

Sprawdzenie stanu grzejników przed sezonem grzewczym każdy może wykonać samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowca. Na początku warto dokładnie oczyścić kaloryfery z kurzu i innych zanieczyszczeń, a także sprawdzić, czy na ich powierzchni nie ma żadnych ubytków w powłoce lakierniczej. Ewentualne ubytki należy zabezpieczyć specjalnymi preparatami, aby nie dopuścić do korozji. Bardzo ważne jest również odpowietrzenie kaloryferów, które wykonuje się przy wyłączonej instalacji grzewczej oraz przy zakręconych termostatach. Po rozpoczęciu sezonu grzewczego należy zadbać, aby kaloryfery były odsłonięte. Warto na czas zimy np. wymienić długie firanki na krótkie, a także przesunąć meble tak, aby nie zasłaniały grzejnika. Podczas mrozów nie należy również nigdy zakręcać całkowicie grzejników, nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu, ponieważ w tym czasie może dojść do znacznego wychłodzenia pomieszczeń.

Uszczelnienie okien lub ich wymiana

Przez nieszczelne okna potrafi uciec nawet 30% ciepła z mieszkania. Nowoczesne okna w większości przypadków są szczelne, dlatego problem dotyczy w zasadzie wyłącznie osób, które z różnych względów nie miały okazji wymienić swoich starych okien na nowe. Stare, kilkudziesięcioletnie okna można spotkać przede wszystkim w blokach z wielkiej płyty, w starych kamienicach oraz starych domach jednorodzinnych. Doraźnie można je każdej jesieni uszczelnić uszczelkami, a przy framugach silikonem, jednak skuteczność takiego uszczelnienia podczas dużych mrozów może być rozczarowująca. Dużo lepiej jest po prostu wymienić okna na nowe. Koszt wymiany okien nie jest mały, ponieważ najtańsze nowe okno PCV rozwierne o typowych rozmiarach kosztuje około 500 zł. Inwestycja jednak się opłaca, ponieważ można oszczędzić duże sumy na ogrzewaniu przez co najmniej kilkanaście kolejnych sezonów grzewczych.

Sprawna instalacja grzewcza oraz szczelne okna to gwarancja tego, że nawet podczas srogiej zimy w mieszkaniu będzie zawsze przyjemnie ciepło, a rachunki za ogrzewanie nie będą przyprawiać o ból głowy. Przygotowanie mieszkania do zimy pod tym względem może być kosztowne, jednak wydane na ten cel pieniądze zwrócą się w kolejnych latach w postaci niższych kosztów za ogrzewanie. W razie braku pieniędzy na wykonanie wszystkich niezbędnych prac zawsze można skorzystać z wygodnej i szybkiej pożyczki przez internet. W Szybkiej Gotówce można dzisiaj pożyczyć nawet 6000 zł i to zupełnie za darmo. Za taką kwotę można nie tylko przeprowadzić gruntowny przegląd instalacji grzewczej, ale również wymienić lub uszczelnić okna.