Żyjąc w ciągłym biegu, nieustannie się przemieszczając bądź będąc najzwyczajniej w świecie roztargnionym człowiekiem, niełatwo o zgubę tak istotnych rzeczy jak dokumenty, w tym zwłaszcza dowód osobisty. Najczęściej w tego typu niefortunnych przypadkach łatwo o nagły przypływ niekontrolowanej paniki i stresu, które uniemożliwiają nam szybkie podjęcie odpowiednich kroków w tak poważnej sprawie. Gdy już opanujemy pierwszy atak nerwów, warto z “chłodną głową” przystąpić do niezbędnego działania.
Zgubiony dowód – jak należy postępować?
Przekonanie o zagubieniu dowodu osobistego (a co za tym idzie, wykluczenie możliwości kradzieży, w wypadku której postępowanie przebiega inaczej), powinno w pierwszej kolejności zaprowadzić nas do najbliżej znajdującego się organu gminy. Uzależniając ten fakt od miejsca naszego aktualnego pobytu, wymienioną instytucję stanowić może wójt, burmistrz lub prezydent danego miasta. Zwracając się do odpowiedniego organu, należy pojawić się osobiście, wraz z własnoręcznie wypełnionym podaniem, a w nim koniecznie zawrzeć następujące informacje dotyczące swojej osoby:
- Imię i nazwisko,
- Adres zamieszkania,
- Imiona rodziców,
- Nazwisko rodowe matki,
- Dane organu, który wystawił dokument posiadaczowi (wójt, burmistrz lub prezydent).
Po złożeniu pisemnego oświadczenia, przypisany nam najbliższy organ gminy wydaje specjalny dokument-zaświadczenie mówiący o utracie naszego dokumentu, czyli dowodu osobistego. Traci ono ważność w momencie wydania nowego dowodu, a nasz właściwy organ gminy (ten, który wydał zagubiony dokument), zostaje powiadomiony o tym fakcie przez instytucję, w której złożyliśmy pismo o jego utracie. Następuje procedura unieważnienia zagubionego dowodu osobistego, natomiast naszym obowiązkiem jest wystąpić od razu o uzyskanie nowego.
Niebezpieczeństwa związane z zagubieniem dowodu osobistego
Warto mieć świadomość, jakie niebezpieczne sytuacje są związane z niespodziewaną utratą naszego dowodu osobistego. Jedną z bardziej poważnych jest hipotetyczne posłużenie się dokumentem w celu próby wzięcia kredytu w banku lub zakupu na raty na przykład sprzętu AGD o dużej wartości. Częstą praktyką okazać się również może zawieranie umów z przedstawicielami firm świadczących całą gamę usług konsumenckich, używając informacji umieszczonych na dowodzie osobistym. Innym zagrożeniem jest legitymowanie się naszymi danymi, aby uzyskać ulgę lub bezpłatny przejazd podczas poruszania się środkami transportu publicznego. Co należy nadmienić – innowacyjnym rozwiązaniem, które możemy podjąć od razu po zorientowaniu się o zgubie, jest zastrzeżenie dokumentu na stronie DokumentyZastrzezone.pl. Pozwoli to na natychmiastowe uzyskanie pewności stuprocentowego bezpieczeństwa danych osobowych znajdujących się na dowodzie osobistym, a także wykonanie kolejnych kroków przybliżających nas do ponownego zdobycia tego bardzo cennego dokumentu już z nieco spokojniejszą głową I większym czasem do namysłu.