Co zdrożeje w roku 2018? Jak sobie poradzić sobie z podwyżkami?

Końcówka roku 2017 pokazała, że około dwuletni okres deflacji w Polsce się prawdopodobnieCo zdrożeje w roku 2018? Jak sobie poradzić sobie z podwyżkami? skończył, ponieważ w grudniu GUS odnotował 0,8% wzrost indeksu cen konsumpcyjnych. Niektórzy ekonomiści prognozują, że w 2018 roku inflacja może osiągnąć poziom nawet 2%. Jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże. Na pewno już wiadomo, że cały szereg dóbr i usług w tym roku zdrożeje.

Droższe paliwo

O wzroście cen paliw mówiono już od dawna, ponieważ wynika on z międzynarodowych ustaleń dotyczących ograniczenia wydobycia ropy naftowej.

Aby nie wydawać majątku na tankowanie auta, warto pomyśleć o alternatywnych i tańszych formach transportu publicznego. Wraz z nadejściem wiosny można pomyśleć też o rowerze. Dobrym rozwiązaniem jest też wymiana samochodu- najmniej paliwa zużywają niewielkie samochody miejskie z silnikiem diesla, a także hybrydy.

Wzrost cen energii elektrycznej

Ze względu na podwyższenie stawek przejściowych oraz wprowadzenia opłaty OZE w 2018 r. na pewno wzrosną rachunki za prąd. Jak obliczyli specjaliści, wzrost ten dla gospodarstwa domowego może wynosić około kilkudziesięciu złotych rocznie.

Wzrost cen prądu powinien skłonić wielu ludzi do oszczędzania energii. Przede wszystkim warto w tym celu wymienić swój sprzęt AGD na urządzenia nowoczesne o wysokiej klasie energooszczędności, nauczyć się wyłączać z sieci nieużywane sprzęty, a także gasić za sobą światło. Każda taka drobna zmiana pozwala obniżyć zużycie prądu, a tym samym zniwelować podwyżki.

Wzrost cen niektórych produktów spożywczych

Według różnych prognoz najbardziej zdrożeć mają produkty mleczne i jajka, oleje i tłuszcze oraz słodycze. W przypadku tych produktów wzrosty mogą sięgać nawet około 10%. Kilkuprocentowe podwyżki dotyczyć mogą także wędlin, ryb oraz owoców.

Podwyżki cen żywności mogą być odczuwalne, ponieważ produkty te kupuje się niemal codziennie. Warto więc nauczyć się sprytnego robienia zakupów. Polega on na bieżącym porównywaniu cen w sklepach, śledzeniu promocji, kupowania z listą zakupów itp. Aby wydawać mniej na jedzenie, należy również dobrze planować zakupy. Chodzi o zminimalizowanie ilości marnotrawionego jedzenia np. z powodu przeterminowania. W tym celu nie powinno się nigdy kupować na zapas, a także prawidłowo zabezpieczać żywność przed zepsuciem.

Wzrosty cen w 2018 roku nie powinny być aż tak bardzo odczuwalne, ponieważ wielu osobom zwiększą się również dochody. Wzrośnie na przykład płaca minimalna o 150 zł brutto, planowana jest również waloryzacja emerytur.