Sroga zima w Polsce – jak nie zbankrutować na ogrzewaniu?

Panujące za oknem arktyczne mrozy w Polsce powodują większe niż zwykle zużycie ogrzewania w domach i mieszkaniach. Dla wielu osób jest to poważne zmartwienie, p69onieważ wiąże się z dużo wyższymi rachunkami. Aby uniknąć drastycznie dużych kwot do zapłaty, podczas srogiej zimy warto stosować kilka prostych sposobów na energooszczędne i bardziej wydajne ogrzanie mieszkania.

1. Uszczelnienie okien i drzwi.

Przez nieszczelne okna lub drzwi ucieka bardzo dużo ciepła, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto wszelkie szpary uszczelnić gotowymi uszczelkami lub choćby zwykłą watą. Podczas największych mrozów warto również kłaść przy drzwiach wejściowych koc lub specjalny wałek przeciw przeciągom.

2. Dopasowanie temperatury do pomieszczeń

W celu ograniczenia kosztów ogrzewania warto różnicować temperaturę na termostatach w poszczególnych pomieszczeniach. Najcieplej powinno być w łazience oraz pokoju, w którym spędza się najwięcej czasu (np. w pokoju dziennym). Niższe wartości temperatury można ustawić w kuchni (podgrzewana jest ona podczas gotowania potraw) i sypialni, ponieważ lepiej i zdrowiej śpi się, gdy jest w pomieszczeniu chłodniej, około 18 stopni.

3. Odsłonięcie kaloryferów

Efektywność grzejników można w prosty sposób zwiększyć, odsłaniając je z firanek i zasłon, a także mebli. Dzięki temu ciepło z grzejnika wędruje wgłąb pomieszczenia, a nie w kierunku okna. Choć nie wygląda to estetycznie, to jednak jest niezwykle skuteczne w lepszym ogrzaniu pomieszczenia.

4. Krótkie wietrzenie

Podczas siarczystych mrozów nie należy długo wietrzyć mieszkania. Najlepiej sprawdza się otwarcie okna na całą szerokość na dosłownie kilka minut. Przed jego otwarciem koniecznie trzeba skręcić termostat na kaloryferze, aby uniknąć strat ciepła.

5. Skręcanie kaloryferów przed wyjściem do pracy

Rano przed wyjściem do pracy, warto zmniejszyć ogrzewanie, ale podczas silnych mrozów nie należy go całkowicie wyłączać, aby nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia się mieszkania. Wówczas ogrzanie go będzie się wiązać z zużyciem większej ilości energii.

6. Przytulna i ciepła atmosfera bez podkręcania ogrzewania do maksimum

Jeśli za oknem szaleje mróz, trudno jest uzyskać w mieszkaniu temperaturę, pozwalającą na lekki ubiór bez znacznego podkręcenia kaloryferów. Zamiast tego można przecież po prostu ciepło się ubrać, a wieczorem dodatkowo rozgrzać się przy pomocy ciepłego pledu, termofora i pysznej herbatki z imbirem. Wrażenie ciepła będzie jeszcze większe, jeśli zapali się w pokoju kilka świec.