Życie pisze różne scenariusze. Niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni do podejmowania wielkich decyzji, które mają ogromne znaczenie w kwestii naszej przyszłości. Zdarza się również, że obecne warunki, nie pozwalają nam funkcjonować w należyty sposób i konieczne jest pożyczenie danej kwoty. Często, decydujemy się na ten krok i prosimy o pomoc swoich znajomych lub rodzinę. Jak złożyć wniosek o pożyczkę od rodziny? Co zrobić, aby wszystkie formalności bez reszty nas nie poświęciły? Na te i na inne pytania, odpowiemy w dzisiejszej odsłonie naszego artykułu poradnikowego. Serdecznie zapraszamy do wnikliwej lektury i życzymy samych sukcesów nie tylko w kwestiach finansowych.
Pożyczka co to?
Pożyczanie pieniędzy i innych środków materialnych, było znane już od zamierzchłych czasów. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na wszystkie najbardziej istotne kwestie, dlatego często decydujemy się na ten sposób na otrzymanie szybkiego zastrzyku gotówki.
Pożyczka to potocznie operacja, której celem jest udzielenie osobie fizycznej lub danej instytucji niezbędnej kwoty. Warto w takich chwilach, jeśli musimy skorzystać z tego rodzaju rozwiązania, samodzielnie zainteresować się na przykład kwestią opodatkowania. Jeśli podczas ubiegania się o pożyczkę lub w trakcie jej planowania, pojawiają się w Twojej głowie jakiekolwiek wątpliwości, to w pełni normalne. W takich chwilach bardzo ważne okazuje się być zachowanie zdrowego rozsądku i własnego zdania.
Pożyczka od rodziny
Jeśli zastanawiasz się, na czym polega zaciągnięcie pożyczki od rodziny i czy w rzeczywistości, sam możesz się o nią ubiegać, to artykuł dla Ciebie. Ustawy obowiązujące w Polsce jednoznacznie pozwalają na pożyczki gotówki od rodziny lub bliskich znajomych. Warto jednak, podczas świadczenia takiej pomocy lub korzystania z niej, poznać kilka bardzo istotnych kwestii.
Biorąc pod uwagę pożyczkę od rodziny, warto postarać się o sporządzenie i podpisanie odpowiedniej umowy pożyczkowej przez dwie strony.
Co gwarantuje tego rodzaju formalna próba zabezpieczenia? Przede wszystkim, jest to niezwykle ważna kwestia dla pożyczkodawcy. To w jego gestii pozostaje dołożenie wszelkich starań, aby tego rodzaju umowa doszła do skutku. W ten sposób, pożyczając pieniądze, dodatkowo chroni je i otrzymuje gwarancję, że zostaną one zwrócone.
Elementy niezbędne do sporządzenia umowy dotyczącej pożyczki od rodziny
Przede wszystkim, podstawowymi elementami, o jakie powinna być wzbogacona umowa dotycząca pożyczki od rodziny są z pewnością informację dotyczące takich aspektów jak:
- co pożycza dana osoba;
- dane zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy;
- kwestia oprocentowania na jakie pożyczkodawca decyduje się pożyczyć swoje wolne środki;
Biorąc pod uwagę umowę dotyczącą pożyczek w rodzinie, warto wpisać stopień pokrewieństwa. Nie trzeba tego rodzaju umowy, potwierdzać u notariusza, jednak wymagane jest podpisanie dwóch kopii, tak, aby każda ze stron otrzymała dowód zawieranej transakcji. Od pożyczkobiorcy zależy, czy zainteresuje się w porę kwestią opodatkowania. Kwota możliwa do otrzymania dzięki pożyczce od rodziny
Obowiązujące prawo, jednogłośnie potwierdza, że pożyczka, również ta od rodziny, musi zostać opodatkowana w wysokości 2 % podatkiem PCC. Na szczęście, istnieje kilka drobnych odstępstw od reguły, które można wykorzystać, aby legalnie nie płacić podatku.
W przypadku, podejmowania decyzji o pożyczce od najbliższej rodziny, warto poświęcić czas na jej wartość. Jeśli bowiem, mąż, żona, rodzice, wnuki itp., zobowiązują się do wypłacenia nam pożyczki w wysokości do 9.637 złotych, środki jakie uzyskamy nie będą opodatkowane. Możliwe jest odstępstwo od opodatkowania również w szczególnych przypadkach, pomimo przekroczenia tej wyznaczonej kwoty. Niemniej jednak, fakt ten należy w odpowiednim terminie zgłosić do Urzędu Skarbowego wraz z dokumentem potwierdzającym.
Konsekwencje przekroczenia kwoty 9637 złotych
Jeśli nie chcesz w takiej sytuacji zobowiązywać się do płacenia podatku, możesz tego dokonać. Wystarczy, że spełnisz niezbędne warunki. Okazuje się, że w tym wypadku konieczne pozostaje udokumentowanie przez biorącego pożyczkę, jaka znalazła się na jego rachunku bankowym i złożenie deklaracji PCC-3, która dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. Dokument powinien zostać złożony odpowiedniemu organowi podatkowemu w terminie czternastu dni od daty dokonania czynności.