Każdy, kto chce skorzystać z kredytu, musi liczyć się z tym, że może zostać sprawdzony w BIK pod kątem historii kredytowej. Jeśli zależy nam na pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i otrzymaniu dobrych warunków kredytu lub pożyczki, warto wcześniej upewnić się, czy nasza ocena w BIK nie przeszkodzi nam w osiągnięciu celu. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto od czasu do czasu sprawdzić swoje konto w BIK, a także jak to zrobić krok po kroku.
Dlaczego warto regularnie sprawdzać swoje konto w BIK?
Na początku wyjaśnijmy sobie jedno: jeśli kiedykolwiek korzystaliśmy z kredytu, pożyczki, zakupów ratalnych, bądź debetu w rachunku, na pewno jesteśmy w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej, które zgromadziło już dane kredytowe na temat 24 milionów Polaków!
Planując zaciągnąć większy kredyt w banku lub nawet niewielką szybką pożyczkę online, warto wiedzieć, czy jakieś negatywne aspekty naszej historii kredytowej przypadkiem nie pokrzyżują nam planów i nie utrudnią otrzymania finansowania. Być może zdarzyło nam się kiedyś opóźnienie w spłacie raty kredytu, o którym nie pamiętamy, a być może jakaś instytucja zapomniała w porę zgłosić fakt spłacenia przez nas pożyczki. Istnieje też ryzyko, że ktoś ukradnie nasze dane i zaciągnie zobowiązanie na nasze konto.
To wszystko można sprawdzić w BIK, a mając odpowiednią wiedzę na temat swojej historii kredytowej, można ją „wyprostować” zanim złoży się wniosek o kolejny kredyt – choćby poprzez aktualizację danych.
Sprawdzamy swój BIK krok po kroku
Sprawdzenie swojego statusu w BIK jest proste i nie wymaga dopełniania jakiś skomplikowanych formalności. Jeśli posiadamy konto w banku z dostępem przez Internet, raport z BIK na swój temat pobierzemy w kilka minut całkowicie online.
Krok 1
Wybór Raportu oraz rejestracja w serwisie BIK.pl
Aby pobrać raport z BIK online, należy najpierw założyć indywidualne konto w serwisie Bik.pl, czyli dokonać rejestracji. Potrzebny jest do tego dowód osobisty.
- Odwiedzamy stronę Bik.pl i klikamy zakładkę „Klienci indywidualni”. Następnie wyszukujemy usługę „Sprawdzanie swojej historii kredytowej – Raport BIK” i klikamy „Więcej o Raporcie BIK”.
- Na kolejnej stronie możemy sprawdzić szczegółowe informacje o raporcie BIK, a nawet zobaczyć przykładowy raport. Chcąc pobrać go na temat własnej osoby, musimy najpierw wybrać, czy chcemy Pojedynczy Raport, czy Pakiet 12 Raportów w ciągu roku – każda z opcji jest płatna!
- Po wyborze pakietu (np. „Pojedynczy Raport”), zostajemy przekierowani do formularza rejestracyjnego, który należy wypełnić, posiłkując się danymi ze swojego dowodu osobistego.
Krok 2
Skan dokumentu tożsamości
Do formularza rejestracyjnego należy dołączyć skan swojego dowodu osobistego – skan powinien być zrobiony obu stronom dokumentu!
Krok 3
Weryfikacja danych za pomocą przelewu bankowego
Ten sposób weryfikacji tożsamości jest praktykowany przez banki i instytucje pożyczkowe, dlatego nie należy się go obawiać. Polega na wykonaniu przelewu w wysokości 1 zł z własnego konta bankowego na numer rachunku podany na stronie Bik.pl za pośrednictwem Blue Media. Jest to więc szybki przelew, który błyskawicznie dotrze do BIK, o ile mamy rachunek w banku obsługiwanym przez Blue Media (m.in. mBank, ING, Santander, Pekao, PKO BP, Inteligo, BGŻ BNP Paribas, Eurobank, Deutsche Bank, Alior Bank).
Uwaga – opłata weryfikacyjna w wysokości 1 zł jest bezzwrotna!
Krok 4
Aktywacja konta w serwisie Bik.pl
Po wykonaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności powinniśmy dostać na adres e-mail LINK AKTYWACYJNY do konta w serwisie. Po jego kliknięciu dodatkowo na nasz numer telefonu przyjdzie SMS z KODEM AUTORYZACYJNYM. Należy go wpisać w polu logowania.
UWAGA – konto w serwisie BIK można również założyć bez konta bankowego. Wówczas cała procedura odbywa się za pośrednictwem listu poleconego.
Krok 5
Generowanie raportu BIK
Po zalogowaniu się do swojego konta w serwisie Bik.pl można zamówić raport o sobie. BIK sugeruje wybór odpłatnego raportu, za który najpierw trzeba dokonać płatności online, jednak zgodnie z przepisami każdy ma prawo do bezpłatnego raportu na swój temat raz na 6 miesięcy.
Otrzymanie darmowego raportu wymaga jednak dopełnienia dodatkowych formalności – przeczytaj nasz poradnik: Jak sprawdzić BIK za darmo?
Najszybciej, bo od ręki otrzymamy raport płatny – będzie on wygenerowany w formie elektronicznej natychmiast po dokonaniu płatności.