Ewolucja FinTechu: Co nas czeka w przyszłości usług finansowych?

W ciągu ostatniej dekady technologie cyfrowe przewartościowały sektor finansowy, a ich rozwój nadal się rozpędza. Jakie trendy możemy spodziewać się w przyszłości w branży FinTech i jakie technologie będą kształtować rynek usług finansowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Identyfikacja biometryczna

Rozwiązania biometryczne odgrywają już ważną rolę w różnych dziedzinach, umożliwiając rozpoznawanie odcisków palców, twarzy, tęczówki oka, głosu czy nawet DNA. Według prognoz, w ciągu najbliższych lat technologie identyfikacji biometrycznej będą się dynamicznie rozwijać, szczególnie w sektorze finansowym, gdzie płatności biometryczne stają się coraz bardziej popularne.

Przykładowo, platforma Szybka Gotówka wprowadziła biometryczną identyfikację klientów za pomocą twarzy oraz stosuje scoring oparty na zachowaniach klientów, co zwiększa bezpieczeństwo i wygodę korzystania z usług.

Big Data

W epoce cyfrowej pozostawiamy ślady swoich działań w sieci, generując ogromne ilości danych. Technologie Big Data pozwalają na efektywne przetwarzanie i analizę tych danych, dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu. Przykładowo, platforma Szybka Gotówka wykorzystuje algorytmy Big Data do szybkiej i precyzyjnej oceny zdolności kredytowej klienta na podstawie ponad 1500 parametrów, włączając dane z mediów społecznościowych czy innych źródeł publicznych.

Open Banking

Dyrektywa PSD2 weszła w życie w 2016 roku i stworzyła erę Open Banking, umożliwiając firmom zewnętrznym dostęp do danych bankowych użytkowników. To otworzyło nowe możliwości dla innowacyjnych usług finansowych. Wprowadzenie Open Banking nie tylko zrewolucjonizowało branżę finansową, ale także pozwoliło na szybki obrót środków w innych sektorach biznesowych.

Baas (Banking as a Service)

BaaS to bankowość jako usługa, w której firmy zewnętrzne świadczą usługi finansowe na podstawie infrastruktury banków. To kompleksowe rozwiązanie, które pozwala użytkownikom na zaspokojenie wszystkich swoich potrzeb finansowych w jednym miejscu. Platforma Szybka Gotówka wykorzystuje technologię BaaS, pozwalając klientom na zaciągnięcie pożyczki i opłacanie mediów bezpośrednio w aplikacji.

Wspomniane technologie to tylko wierzchołek góry lodowej, ale już teraz stanowią podstawę przyszłych innowacji w branży FinTech. Przewidujemy, że rozwój tych i innych technologii przyczyni się do dalszej ewolucji sektora finansowego, zapewniając bardziej innowacyjne i wygodne usługi dla klientów.

1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (Brak ocen)
Loading...