Pożyczki dla obcokrajowców – co powinienem wiedzieć?

ObcokrajowecKredyty czy pożyczki w Polsce są bardzo popularne i osiągalne prawie dla każdego obywatela. A co dzieje się kiedy pożyczkę chce uzyskać obcokrajowiec? W dzisiejszym świecie liczba osób napływających do naszego kraju z zagranicy rośnie. Oczywiście  cel jest bardzo dobrze znany, wszyscy imigranci odwiedzają nasz kraj w celach zarobkowych. Coraz częściej zdarza się że obywatel innego kraju podejmuje nie tylko decyzje o zatrudnieniu w Polsce ale także o osiedleniu się tu na stałe. Wtedy korzystnym rozwiązaniem jest zakup własnego mieszkania, kwota wynajmu czasami jest równoznaczna a nawet wyższa od kosztu miesięcznej raty za mieszkanie. Jak to właściwie jest uregulowane prawnie czy obcokrajowiec może w Polsce otrzymać pożyczkę na zakup mieszkania lub ubiegać się o jakiś inny kredyt.

    Obcokrajowcy dla banków Polskich

Mogłoby się wydawać że dla banków Polskich nie powinno mieć większego znaczenia pochodzenie osoby ubiegającej się o kredyt. Nic bardziej mylnego, z ogólnodostępnych ofert banków wynika że osoba starająca się o pożyczkę, nie posiadająca paszportu Polskiego a także obywatelstwa powinna dostarczyć dużo więcej dokumentów niż osoba z obywatelstwem Polskim. Pierwszym z podstawowych dokumentów jest karta stałego pobytu wydana na nie mniej niż rok, albo zaświadczenie o zarejestrowanie obywatela w naszym kraju. Kolejny dokument dotyczy osób nie będących dodatkowo obywatelami Unii Europejskiej, taka osoba powinna posiadać zezwolenie na pracę na terenie naszego kraju. Większość banków zastrzega sobie prawo do udzielenia kredytu tylko tym osobom których dochód jest udokumentowany w Polsce i wypłacany w Polskiej walucie. Istnieje też możliwość zażądania od kredytobiorcy zaświadczenia z jego kraju odpowiadającemu naszemu zaświadczeniu z BIK.  Jednak często są to wyjątkowe przypadki jeżeli oświadczenia ustne nie są spójne a bank posiada jakiekolwiek wątpliwości. W większości przypadków wystarczy deklaracja ustna.

Kolejny problem to blokada werbalna. Banki wymagają aby osoba zawierająca umowę pożyczkową posługiwała się językiem polskim, chociażby w stopniu komunikatywnym. Przed podpisaniem umowy wszystko musi być dokładnie wyjaśnione kredytobiorcy, nie ma tu szczególnie znaczenia umiejętność czytania bo pracownik banku jest zobowiązany całą umowę wytłumaczyć. Jednak jest wymagane aby osoba ubiegająca się o kredyt zrozumiała wszystkie jego zasady. Niektóre banki dysponują doradcami finansowymi biegle posługującymi się ojczystym językiem kredytobiorcy, korzystną sytuacja jest odnaleźć bank posiadający tłumacza w naszym ojczystym języku.

Kredyt mieszkaniowy dla obcokrajowcy

W kolejnym etapie bank sprawdza nasza zdolność kredytową. Jeżeli chodzi  o kredyt mieszkaniowy obcokrajowiec powinien posiadać udokumentowane dochody przekraczające przynajmniej 6 miesięcy z względu umowy o pracę. Oczywiście umowa powinna być zawarta na okres dłuższy niż wnioskowana pożyczka. Inne dodatkowe środki uzyskiwane np. z umowy zlecenie bądź umowy o dzieło nie są brane pod uwagę. Kolejnym sztywnym wymogiem jeśli chodzi o kredyt mieszkaniowy jest zabezpieczenie poprzez włożenie własnego kapitału. W przypadku obcokrajowca banki żądają dwa razy większej kwoty wkładu własnego niż jeżeli chodzi o osobę posiadającą obywatelstwo Polskie.

     Wynika z tego że kredyt na zakup mieszkania dla obywatela innego kraju jest możliwy, chociaż wymaga dużo więcej czasu. Procedury są bardziej zawiłe restrykcyjne. Jednak jeżeli spełniamy wszystkie wymogi nie jest to niemożliwe.

     Jeżeli myślimy o kredycie czy hipotece na mieszkanie, przy czym jesteśmy zdecydowani na pozostanie w Polsce warto pomyśleć o nabyciu obywatelstwa Polskiego.

Uzyskać obywatelstwo Polskie może osoba:

  1. przebywająca pracująca na terenie polski nieprzerwanie przez okres 3 lat. Oczywiście pobyt powinien być udokumentowany poprzez kartę stałego pobytu i zezwolenie na pracę w tym właśnie okresie.
  2. Przebywająca na terenie polski przynajmniej w okresie trzech lat  i będąca w tym czasie w związku małżeńskim z osobą posiadającą obywatelstwo Polskie.
  3. Przebywająca na terenie polski od 2 lat i posiadająca status uchodźcy nadany przez Rzeczpospolitą Polską.
  4. Przebywająca na terenie Polski nieprzerwanie przez 1 rok, posiadającą kartę stałego pobytu, które zostało uzyskane w związku z polskim pochodzeniem i wydaną Kartą Polaka.
1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (Brak ocen)
Loading...