100 porad jak oszczędzać pieniądze

Wypłaty nie starcza Ci na życie, chcesz odłożyć pieniądze na zakup lub podróż, ale nie możesz? Szybka Gotowka opowie o stu sposobach oszczędzania pieniędzy, które pomogą Ci osiągnąć swój cel.

1. Włącz usługę „Skarbonka”

Podłącz automatyczne spisanie drobnych różnic z karty do „skarbonki”, jeśli masz kłopoty z odłożeniem pieniędzy. Nie zauważysz wielkiej zmiany, a z czasem otrzymasz miłą niespodziankę – kilkaset złotych w skarbonce.

2. Nie korzystaj z limitu kredytowego

Limit kredytowy powoduje mnóstwo spontanicznych zakupów,szczególnie wtedy, kiedy do wypłaty został jeszcze tydzień, a nową rzecz chcesz kupić w tym momencie. Jeśli zrezygnujesz z podobnych zakupów, to szybko zauważysz, że łatwiej będzie przeżyć od wypłaty do wypłaty bez wykorzystania środków kredytowych.

3. Płać kartą i otrzymuj pieniądze na konto bonusowe 

Niektóre banki oferują usługę cashback: w przypadku płatności bezgotówkowych procent od wydanej kwoty zostaje zwrócony na konto lub konto bonusowe.

4. Korzystaj ze specjalnych ofert banków 

Oprócz zwrotu gotówki na konto, bank może zaoferować zniżkę, płacąc kartą w sklepie partnerskim.

5. Nie bój się zmienić bank na inny

Na rynku finansowym inny bank oferuje niższą stopę oprocentowania na karcie kredytowej? To znak, że nadszedł czas, aby przemyśleć relacje z Twoim bankiem. Najpopularniejsze banki w Polsce są tutaj

6. Trzymaj gotówkę na koncie oszczędnościowym

Jeśli masz odłożoną kwotę to najlepiej, kiedy ona w całości będzie na koncie oszczędnościowym – zacznij zarabiać na oszczędnościach.

7. Codziennie staraj się odkładać niewielką kwotę na konto.

David Bach w książce Automatyczny milioner opowiedział, jak rezygnacja z jednej filiżanki latte, uczyni Cię milionerem w ciągu 40 lat, jeśli umieścisz tę kwotę codziennie na koncie oszczędnościowym. Odkładaj 10 zł dziennie – za rok będziesz miał 3650 zł, a to jest kwota bez żadnych odsetek!

8. Nie inwestuj w to, czego nie rozumiesz.

Trudno przewidzieć wzrost produktu, którego nie rozumiesz. Jeśli chcesz rozpocząć inwestowanie, zacznij od tego na czym się znasz. Nie wiesz w co najlepiej inwestować? Napisaliśmy artykuł na temat tego, jak inwestować w nieruchomości. Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule.

9. Ustal przelewy i terminy płatności

Dzięki tej funkcji, będziesz w terminie spłacał zobowiązania i unikniesz naliczenia dodatkowych kosztów.

10. Obserwuj i na bieżąco sprawdzaj obciążenia

Pracownicy banku i nie tylko, mogą automatycznie dodawać różne usługi, które wcale nie są Ci potrzebne. Uważaj i dokładnie czytaj to, co podpisujesz.

11. Zamknij nieużywane konta bankowe. 

Pomimo tego, że banki ściągają środki z kont bankowych, z których Ty nawet nie korzystasz, oni za pomocą reklamy zachęcają Cię do skorzystania z nowej płatnej usługi.

12. Korzystaj z darmowych pożyczek

Wiele firm oferują darmowe pożyczki klientom. Na przykład chcesz kupić telewizor w cenie promocyjnej, ale do wypłaty jeszcze daleko? Weź pierwszą pożyczkę za darmo w Szybka Gotówka, kup towary w promocyjnej cenie, a spłacisz pożyczkę, jak tylko dostaniesz wypłatę. Masz telewizor w cenie promocyjnej i pożyczkę bez odsetek – oszczędzasz na tym natychmiastowo.

Jak oszczędzać w domu?

14. Korzystaj z taryfy nocnej

Jeśli pracujesz od rana do wieczora, wybierz dla siebie nocną taryfę za energię elektryczną. Włączaj pralkę lub zmywarkę do naczyń po godzinie 23:00 i korzystanie z urządzeń elektrycznych późnym wieczorem pozwoli zaoszczędzić do 50%. Przeczytaj więcej o oszczędzaniu energii elektrycznej tutaj.

15. Nie zostawiaj urządzenia w trybie czuwania

Urządzenia elektryczne zużywają energię, wyłączenie podobnych sprzętów pozwoli Ci zaoszczędzić 20 zł miesięcznie.

16. Korzystaj ze sprzętu na całość

Zmywarki i pralki zużywają dużo energii elektrycznej, więc staraj się nie prać 2-3 rzeczy na raz, nie używaj zmywarki, dopóki nie zostanie maksymalnie napełniona. Pamiętaj jedynie o tym, że jeśli chcesz, aby sprzęty długo Ci służyły – nie warto je przeciążać.

17. Zrezygnuj z niepotrzebnych usług

Operatorzy telefoniczne, dostawcy usług internetowych i telewizyjnych mogą zmuszać Cię płacić za usługi z których nawet nie korzystałeś (na przykład automatyczne podłączenie  płatnych kanałów telewizyjnych po bezpłatnym okresie próbnym).

18. Stosuj żarówki energooszczędne

Po pierwsze, energooszczędne żarówki zużywają mniej energii. Po drugie, trwałość takich żarówek jest dłuższa. Od razu zobaczysz różnicę w cenie, czas na zakup i wymianę żarówek.

19. Sprawdzaj rachunki

Jeśli otrzymałeś wysokie rachunki za czynsz, nie spiesz się z opłatą. Lepiej udaj się do dyrektora zarządzającego spółdzielni, a także dowiedz się, skąd się wzięły cyfry.

20. Wymień swoje sprzęty AGD

W razie wątpliwości, czy kupić nowy telewizor, lodówkę czy pralkę, przeczytaj kartę produktu – oprócz najnowszej technologii, najczęściej nowe sprzęty zużywają mniej energii elektrycznej.

21. Nie zapominaj o czyszczeniu urządzeń elektrycznych

Odkurzacz z pełnym workiem śmieci lub szumowina na pralce zwiększą obciążenie. W wyniku czego: sprzęt zużywa więcej energii, części zużywają się szybciej, a Ty spędzasz więcej czasu na sprzątaniu mieszkania i wydajesz więcej pieniędzy na zakup nowego sprzętu.

22. Zainstaluj aeratory

Taka niedroga rzecz pomoże i co najważniejsze, oszczędzi korzystanie z wody. Jeszcze więcej sposobów oszczędzania wody – w naszym artykule.

23. Zainstaluj oszczędny zbiornik spustowy

Standardowa objętość zbiornika spustowego wynosi 6 litrów.Taka ilość wody jest wykorzystywana za każdym razem podczas korzystania z toalety. Nowoczesne zbiorniki pozwolą na to, że będziesz używał jedynie połowy zbiornika, czyli 2-3 litrów na raz.

Jeszcze więcej sposobów oszczędzania w domu znajdziesz w naszym poprzednim artykule.

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

24. Idź na zakupy z listą produktów

Kiedy wiesz, co musisz kupić, możesz uniknąć nieplanowanych zakupów i niepotrzebnych wydatków. Pisaliśmy o tym bardziej szczegółowo w tym artykule.

25. Porównaj ceny

Różnica w cenie jednego produktu w różnych sklepach może być duża. Korzystaj z usług specjalnych serwisów, na przykład skapiec.pl, porównaj ceny, wybierz odpowiednią kategorię i znajdź towar, którego potrzebujesz.

26. Zabierz obiad ze sobą

Standardowy zestaw obiadowy kosztuje 25 zł. Jeśli weźmiesz jedzenie ze sobą, przykładowo to, co zostało z wczorajszej kolacji to wyjdzie Ci o wiele mniej. 

27. Kanapka jak pomysł na przekąskę

Batonik, jogurt, lub krakersy na przekąskę kosztują 10 zł. Kanapka zrobiona wcześniej w domu wynosi  2-3 zł.

28. Nie kupuj półproduktów i napojów gazowanych  

Wymienione produkty nie tylko nie są korzystne dla naszego organizmu, ale również nie mają wartości odżywczej i są znacznie droższe od zdrowych przekąsek.

29. Samodzielnie przygotuj konserwę słoikową

Zimą, gdy trudno znaleźć świeże warzywa, owoce, jagody, sklepy oferują takie produkty w puszkach. Na przykład, półlitrowy słoik ogórków w cenie 5 kilogramów świeżych. Oblicz, ile zaoszczędzisz, jeśli przygotujesz konserwę samodzielnie.

30. Sprawdzaj oferty promocyjne

Zrób listę zakupów i sprawdź czy na tej liście są jakieś produkty z listy promocyjnej? Łatwo to zrobić za pomocą przewodnika po zniżkach w Szybka Gotówka. Wystarczy zalogować się do profilu klienta, poświęć tylko 10 minut i już będziesz wiedział o wszystkich promocjach w Twoim mieście.

31. Staraj się gotować w domu

Przed spotkaniem z przyjaciółmi lepiej zjedz coś w domu. Nawet jeśli tylko planujesz siedzieć w pubie,  zamiast kilku zamówionych potraw ze spokojnym sumieniem i pełnym żołądkiem, zamówisz tylko kilka drinków.

32. Otrzymaj karty bonusowe

Każdy sklep ma program bonusowy. Kupuj w sklepach za pomocą karty klienta, otrzymuj bonusy i oszczędzaj podczas następnych zakupów.

33. Idź na zakupy z pełnym żołądkiem 

Istnieją mnóstwo trików, dzięki którym kupujemy więcej. Zapach świeżego chleba zmusza nas kupić więcej niż planowaliśmy. Brak apetytu i pełny żołądek pomogą uniknąć podobnych pułapek.

34. Kupuj hurtowo

Jeśli w Twoim mieście znajduje się hurtownia lub hipermarket, lepiej robić zakupy tam co tydzień lub co miesiąc. Takie podejście oszczędza Twoje pieniądze i poświęcony czas. Chemia gospodarcza może być bezpiecznie zakupiona z wyprzedzeniem, a łatwo psująca się żywność może być podzielona z przyjaciółmi na pół.

35. Kup filtr do wody

Woda mineralna 1,5l kosztuje 2,5 zł = 75 zł miesięcznie. Roczny zapas filtrów kosztuje 180 zł. Oszczędzasz 720 zł.

36. Kupuj produkty nieznanych producentów

Kupując produkt słynnych marеk, płacisz nie tylko za jakość, ale także za markę. Spróbuj produktów lokalnych firm, będą one znacznie tańsze i być może nie gorsze jakościowo.

37. Nie bierz dzieci na zakupy

Trudno wytłumaczyć dziecku, dlaczego teraz nie można kupić słodyczy lub nowej zabawki i jeszcze trudniej jest ignorować ataków histerii.

Jak oszczędzać na zakupach?

38. Kupuj rzeczy używane 

Sprawdź szeroki asortyment sklepów z rzeczami używanymi. Czasami można znaleźć markowe kreacje w dobrym stanie za parę złotych.

39. Kupuj ubrania dobrej jakości

Jak mówią, skąpiec płaci dwa razy. Kupując bluzkę za 20 zł, możesz wyrzucić ją tuż po pierwszym praniu. Bluzka za 150 zł może Ci służyć kilka lat i będzie dobrze wyglądała przez długi czas.

40. Nie podążaj za trendami

Pragnienie „być jak wszyscy inni” bardzo mocno uderza po kieszeni. Zastanów się, czy potrzebujesz nowego Iphone XR za 4000 złotych, jeśli Twój Iphone 8 nadal działa dobrze.

41. Kupuj rozsądnie

Jeśli przed Tobą jest towar z rabatem 50% i Ty od razu chcesz go kupić, zastanów się na chwilę: czy faktycznie go potrzebujesz czy będzie on leżał przez pół roku w szafce?

42. Przed dokonaniem zakupu dokładnie sprawdź towar.

Zniżki również stanowią inne zagrożenie: za czerwoną metką może ukrywać się wgniecenie lub zadrapanie. Naprawa będzie droższa niż sam produkt bez zniżki.

43. Nie przegap wyprzedaży, promocji, rabatów

Pomimo wszystkich brudnych sztuczek, czasami podczas wyprzedaży można kupić dobre rzeczy z ogromnym rabatem. Możesz śledzić promocje w przewodniku po zniżkach, w sieciach społecznościowych, na oficjalnych stronach sklepów, a także możesz zapisać się do newslettera.

44. Korzystaj z programów lojalnościowych

Bonusy oraz programy lojalnościowe oferują nie tylko sklepy spożywcze, ale również sklepy z urządzeniami, odzieżą i artykułami gospodarstwa domowego.

45. Nie kupuj pod wpływem stresu

Zakupy oczywiście poprawiają humor, ale spacer w parku, spotkanie ze znajomymi lub lampka wina po ciężkim dniu będą znacznie tańsze.

46. Zwróć towar, jeśli on nie spełnił Twoje oczekiwania

Zgodnie z prawem sprzedawca nie jest zmuszony do przyjęcia towaru w przypadku, jeśli on już z pewnych przyczyn nie podoba się nabywcom.

Niektóre sklepy mają inne warunki i poprzez reguły budują i chcą utrzymać u klienta zaufanie. Sprawdź przed zakupem, czy jest możliwość zwrotu towaru i ciągu jakiego terminu musisz to zrobić.

47. Idź na zakupy z eko torebką 

Dbając o ekologię, dbasz o swój portfel. Kupując plastikową torbę za 50 groszy, wychodzi 15 zł miesięcznie, co jest równe w odniesieniu do średniej ceny eko-torebki, która będzie służyć znacznie dłużej i nie zaszkodzi środowisku. 

48. Płać gotówką

Idąc do sklepu z wyliczoną gotówką (i oczywiście mając przy sobie listę zakupów), unikniesz dodatkowych wydatków na przekąski, ciasteczka i słodycze. 

49. Nie kupuj tego, co możesz zrobić samodzielnie.

Teraz mówimy nie tylko o gotowaniu, ale także o takich rzeczach jak mydło, szampon, świece. Chemia domowa zrobiona ręcznie będzie o wiele tańsza i bardziej użyteczna.

50. Idź na zakupy pod koniec sezonu

Chcesz zaoszczędzić na zakupach? Kupuj zimowe ubrania wiosną, a letnie – jesienią. Właśnie wtedy zaczynają się wielkie wyprzedaże, związane z zakończeniem sezonu.

51. Korzystaj z sklepów internetowych

Dlaczego w sklepach internetowych jest taniej? Bo oni nie płacą za wynajem, czynsz i nie mają dużego zespołu pracowników. Oprócz tego, kupując online oszczędzasz swój czas i siły.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

52. Kontroluj ogrzewanie oraz klimatyzację w mieszkaniu, kiedy jesteś w prace lub w podróży.

Jeżeli w ciągu dnia mieszkańcy są poza domem, to dzięki temu dom traci ciepło. Rano, przed wyjściem, obniż temperaturę ogrzewania i pod koniec miesiąca będziesz miał mniejszą kwotę do zapłaty za ogrzewanie.

53. Zabezpiecz ściany, okna i podłogę na zimę

Ogrzewanie włączone ale w pomieszczeniu jest zimno? Pomyśl o ociepleniu swojego domu. Najprawdopodobniej ciepło ucieka z mieszkania przez ściany, okna i podłogę.

54. Przewietrz pomieszczenie, ale okna nie powinny cały czas być otwarte.

Wietrzenie pomieszczeń jest korzystne o każdej porze roku, ale nie warto na długo otwierać okna na oścież, dokładnie w taki sposób tracimy ciepło.

55. Rozwiń rolety lub kurtynę, kiedy jest słoneczna pogoda.

Nawet zimą słońce ma taką moc i może ogrzać mieszkanie. Zapewniamy, iż jest to całkowicie za darmo 🙂

56. Kup folię odbijającą ciepło

Możesz zainstalować ją tuż za kaloryferem, w takim przypadku ciepło będzie pójdzie do pomieszczenia, a nie do ściany.

57. Ubieraj się ciepło na zimę

Jeśli chcesz oszczędzać, pozbądź się przyzwyczajenia chodzić po domu w podkoszulce zimą, włączając grzejnik na maksymalną moc. Lepiej ubierz się ciepło, nie przeciążaj grzejnik.

58. Śpij przy temperaturze 15-20°C

Zmniejszać moc ogrzewania warto również w nocy. Naukowcy udowodnili, że kiedy w naszej sypialni utrzymuje się temperatura w zakresie od 15 do 20°C sen jest o wiele mocniejszy.

59. Korzystaj z ogrzewania mieszkań sąsiadów.

Nasz pracownik zauważył kiedyś, że nawet przy wyłączonym grzejniku było ciepło. A wszystko dzięki sąsiadom, którzy zainstalowali ciepłą podłogę, izolowane ściany, balkony.

Sprawdź, być może niepotrzebnie przepłacasz.

Jak oszczędzać na transporcie

60. Poznaj opcje dojazdu do pracy

W zależności od tego, jak daleko znajduje się praca od Twojego domu, wybierz odpowiedni dla siebie transport. Samochód, jeśli biuro znajduje się 10 km od domu, rower lub skuter, jeśli do pracy masz kilka kilometrów.

61. Kupuj bilety miesięczne

Jeśli głównie jeździsz samochodem, to nie ma sensu kupować bilet miesięczny. Jeśli w drodze do pracy masz kilka przesiadek, to bilet miesięczny pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

62. Postaw na transport elektryczny

Dotyczy to pojazdów elektrycznych, rowerów elektrycznych oraz gyroscooterów. Dla porównania, tankowanie samochodu benzyną kosztuje około 150 zł miesięcznie, ładowanie samochodu elektrycznego – 100 zł, hoverboard lub monowheel z gniazdka domowego – około 15 zł.

63. Korzystaj z trybu ekonomicznego

W mieście korzystanie z tego trybu jest niepozorne w porównaniu ze zwykłym trybem, ale pozwoli to zaoszczędzić dodatkowe litry.

64. Myj samochód samodzielnie

Dotyczy to zarówno samoobsługowej myjni samochodowej, jak i domowej wraz z wiadrem wody, szamponem i gąbką.

65. Pomagaj innym podróżnikom

Jeśli rano jedziesz sam, podwieź innych za symboliczną opłatą.

66. Wycieczka samochodem z przyjaciółmi

Podróż samochodem z przyjaciółmi wyjdzie Ci dużo taniej, niż w przypadku, gdy zechcesz kupić bilety dla wszystkich. Zwłaszcza, gdy za paliwo płacą wszyscy.

67. Postępuj zgodnie z zasadami

Jeśli Twoim zdaniem, niewłaściwy parking nie zaszkodzi nikomu – zastanów się, ile musisz zapłacić za karę.

68. Znajdź pracę bliżej domu lub znajdź mieszkanie obok biura

Druga opcja jest odpowiednia dla osób mieszkających w wynajętym mieszkaniu. Jeśli znajdziesz pracę w dobrym towarzystwie, poszukaj mieszkania w pobliżu biura. Jeśli chcesz mieć własne mieszkanie, zastanów się nad kredytem hipotecznym – szczegóły o tym znajdziesz w tym artykule.

69. Jeśli nie masz samochodu, zastanów się, czy chcesz go kupić.

W tym wyborze pomoże Ci nasz artykuł, opisaliśmy, co jest lepsze i co bardziej się opłaca: taksówka lub samochód. 

Jak oszczędzać na niepotrzebnych rzeczach?

70. Sprzedaj niepotrzebne rzeczy

Niepotrzebne rzeczy zajmują miejsce w domu, koniecznie sprawdź swoje półki, szafy i balkon i uwolnij się od niepotrzebnego.

71. Jeśli chcesz odnowić swój sprzęt, sprzedaj go jak najszybciej.

Technologie rozwijają się szybko, więc kupiony dzisiaj telefon, jutro już może być przestarzały. Kupując nową technikę, myślisz o sprzedaży starej? Zrób to tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

72. Oddaj rzeczy na złom lub na skup makulatury

Sortowanie śmieci pomaga w walce o środowisko. Ponadto, możesz oddać do skupu metal, szkło, papier, i dodatkowo na tym jeszcze trochę zarobisz. 

73. Pozbądź się złych nawyków

Bez względu na to, jak banalnie to brzmi, papierosy, alkohol są nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale również dla portfela. Rzucenie palenia pozwoli zaoszczędzić około 400 zł miesięcznie lub 4800 zł rocznie!

74. Zrezygnuj z tradycyjnych papierosów na rzecz papierosa elektronicznego

Elektroniczny papieros i płyn opłaca się w ciągu kilku miesięcy. W ciągu następnych sześciu miesięcy zapłacisz 2 razy mniej.

75. Domowe alkohole

Dobre wino jest drogie. Jeśli nie możesz odmówić sobie kieliszka wina po pracy – możesz spróbować przygotować wino samodzielnie.

76. Przestań oglądać telewizję

Pozbycie się przyzwyczajenia do oglądania telewizji zajmuje 20 dni. Zaoszczędzisz na energii elektrycznej, opłacie teleserwisów, modernizacji telewizora, a w zamian otrzymasz dużo wolnego czasu.

77. Zapisuj swoje wydatki i dochody

Naucz się spisywać swoje wydatki i dochody. Za miesiąc zobaczysz, na co najwięcej wydajesz pieniędzy i zrozumiesz, jak można dostosować swój budżet.

78. Zostań honorowym dawcą krwi

Honorowi dawcy otrzymują uprawnienia: bezpłatny przejazd, obniżone podatki i jako bonus, dużo słodyczy.

Jak oszczędzać na podróżach?

79. Śledź akcje przewoźników lotniczych.

Szybko reaguj: bilety promocyjne wyprzedają się, jak “ciepłe bułeczki”.

80. Kupuj bilety lotnicze wcześniej. 

81. Podróżuj zwinnie. 

Kupiłeś bilet za 10 złotych, ale za dodatkowy bagaż trzeba zapłacić 70 złotych? Z góry pomyśl, czy jest to konieczne.

82. Ułóż plan podróży. 

Dokładny plan podróży będzie chronił przed nieplanowanymi wydatkami. Ponadto niedoświadczeni podróżni lubią jeść w  trakcie podejmowania decyzji o tym, gdzie udać się dalej. Jest to minus dla budżetu.

83. Wybieraj miejsce na nocleg nie w centrum miasta. 

Hotele w centrum są wygodne i nie będziesz miał problemu z dojazdem, aby zobaczyć miasto. Jednak to kosztuje dość sporo. Jeśli chcesz podróżować budżetowo – wybierz hotel może niekoniecznie na obrzeżach, ale na pewno nie w centrum miasta. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podróżach budżetowych, przeczytaj nasz artykuł.

84.Korzystaj z usług couchsurfingu. 

Couchsurfing to serwis internetowy, który skupia 14 milionów ludzi podróżujących po świecie i zatrzymujących się u innych użytkowników usługi za darmo. Możesz zaoszczędzić pieniądze – masz doskonałe towarzystwo, które dodatkowo jest gotowe pokazać Ci miasto za darmo.

85. Wypróbuj lokalne fast foody. 

Stracisz czas, jeśli nie spróbujesz lokalnych fast foodów. Ponadto jest to tańsza opcja udanie się do kawiarni lub restauracji.

86. Gotuj sam. 

W przypadku wynajmu mieszkania, apartamentu lub miejsca w hostelu, uzyskasz dostęp do kuchni, gdzie możesz przygotować zwykłe potrawy. Będzie to tańsze, jednak zalecamy spróbować również kuchni lokalnej.

87. Jedz obiady w miejscach, które nie są turystyczne. 

Takie miejsca znajdują się z dala od atrakcji turystycznych, centrum lub promenady. W wielu miastach europejskich można łatwo znaleźć dzielnicę mieszkalną z lokalnymi kawiarniami.

 88. Zwiedzaj darmowe atrakcje. 

Zapłać 12 euro, aby przejść na taras widokowy Notre-Dame de Paris lub nie płać nic, aby zobaczyć tę katedrę z tarasu widokowego Instytutu Świata Arabskiego.

89. Podróżuj w dni powszechne. Oprócz tanich biletów uzyskasz również dostęp do pamiątek bez natłoku turystów, zniżki na bilety wejściowe do muzeów i teatrów.

90. Unikaj szablonowych pamiątek. Chcesz zadziwić przyjaciół i oszczędzić? Zapomnij o magnesach – przywieź przyjaciołom rzecz, z którą Tobie osobiście kojarzy się dany kraj. Na przykład w Grecji zamiast magnezu za 5 euro kupisz kilogram pistacji za taką samą kwotę. Co byłoby milej dostać?

91. Dowiedź się jak najwięcej o miejscu docelowym. Programy i artykuły poznawcze pomogą Ci zaplanować podróż do najciekawszych miejsc.

92. Zabierz ze sobą wygodne ubrania i buty. 

Tak możesz zwiedzić więcej miejsc nie zatrzymując się często na przerwy.

Jak oszczędzać na rozrywce?

93. Kupuj bilety wcześniej. 

Na starcie sprzedaży bilety będą kosztować taniej niż za niektóry czas. Do tegoż będziesz mieć szansę kupić tanie bilety do dowolnej strefy, gdyż przed samym wydarzeniem pozostaną tylko drogie bilety. 

94. Zwiedzaj darmowe wydarzenia. 

Na przykład, organizacje Free Walking Tour i Orange Umbrella codziennie organizują darmowe piesze wycieczki w Warszawie. Zamek Królewski i Laserowy Pokaz Fontann są zawsze darmowe. Ponadto muzea w Polsce raz w tygodniu robią darmowe wejście dla wszystkich chętnych.

95. Zwiedzaj nocne seanse po premierach.

Pod koniec premiery filmu zmniejsza się frekwencja, a bilety stają są coraz tańsze. A jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej – zapraszamy na nocne pokazy filmowe.

 • Orange Warsaw Festival – 259-419 zł;
 • 3-Majówka Wrocław – 79-155 zł;
 • Impact Festival – 230-415 zł;
 • Tauron Nowa Muzyka – 179-349 zł;
 • Mystic Festival – od 309 zł;
 • Open’er – 279-599 zł.

96. Zwiedzaj festiwale.

Bilet na festiwal muzyczny będzie kosztować tyle samo, co bilet na koncert ulubionego zespołu. Jednak podczas festiwalu będziesz miał okazję zapoznać się z twórczością również innych grup, zwiedzić różne klasy mistrzowskie, zacząć poranek z jogą, a zakończyć dzień na szalonej imprezie. Oto lista największych festiwali odbywających się w tym roku:

 • Orange Warsaw Festival – 259-419 zł;
 • 3-Majówka Wrocław – 79-155 zł;
 • Impact Festival – 230-415 zł;
 • Tauron Nowa Muzyka – 179-349 zł;
 • Mystic Festival – od 309 zł;
 • Open’er – 279-599 zł.

Lub znajdź jeszcze więcej festiwali w naszym artykule.

97. Nie przegap okazji świąt ulicznych. Nie zapomnij o wielkich świętach: Nowy Rok, Wielkanoc, Karnawał. Kiedy święto króluje na ulicy, możesz słuchać grup muzycznych, wypróbować street food, wziąć udział w konkursach – wszystko za darmo lub za niewielką opłatą.

98. Spotkaj się ze znajomymi w domu. 

Najbardziej niezawodnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest nie pójście do kawiarni, gdzie pozostaje solidna część budżetu, ale spotkanie ze znajomymi w domu.

Jak oszczędzać na blogach?

99. Zapisz się do newslettera. 

Supermarkety, centra handlowe i sieci, portale miejskie, wyspecjalizowane witryny z rabatem pomogą Ci znaleźć najlepsze rabaty miejskie i podpowiedzą Ci, jak zaoszczędzić więcej.

100. Czytaj blogi finansowe. Jeśli chcesz właściwie zarządzać finansami, czytaj odpowiednie serwisy. Na przykład na naszym blogu FinHacki znajdziesz pomocne wskazówki, jak oszczędzać na banalnych rzeczach, gdzie znaleźć dodatkowe pieniądze i jak zorganizować budżet.

Oczywiście istnieje jeszcze więcej sposobów oszczędzania. Napisz w komentarzach, jak oszczędzasz osobiście i jaka rada wydaje Ci się najbardziej przydatna.