7 zasad oszczędzania, które pozwolą Ci zaoszczędzić do 20% budżetu

Wysokość Twoich zarobków nie będzie miała większego znaczenia, jeśli nie potrafisz oszczędzać. Bez umiejętnego zarządzania pieniędzmi trudno Ci będzie odłożyć większą kwotę lub  zaoszczędzić na duży zakup. W tym artykule, dowiesz się o zasadach oszczędzania, które naprawdę się sprawdzają. Dzięki takim zasadom, potrafisz zaoszczędzić nawet do 20% swojego budżetu. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na przyjemne zakupy lub zainwestować je, a następnie pomnożyć.

Zasady, które się sprawdzają

 

  1. Rób zakupy, będąc najedzonym.

Wydawanie pieniędzy na artykuły spożywcze to znaczący wydatek dla każdego z nas. Często robimy zakupy, kierując się tym na co mamy ochotę w danym momencie. W większości przypadków są to drogie i niezdrowe produkty (słodycze, wędzone mięsa i przekąski itp.). Idąc do sklepu z pełnym żołądkiem, nie ryzykujesz kupowania niepotrzebnych i nie przystępnych cenowo produktów, bez których możesz się obejść. Dlatego przed wyjściem do supermarketu zaleca się zjeść jakąś przekąskę.

  1. Gotuj sam

Jest to teraz bardzo popularne, a przy tym sprawia, że jedzenie jest smaczniejsze, i zdrowsze niż to kupione w sklepie czy zamówione w restauracji. W każdym razie na pewno będzie taniej. Ponadto w ten sposób zmniejszasz ryzyko zarażenia się koronawirusem, a do tego z  czasem gotowanie może stać się Twoim hobby. Co więcej- obecnie również istnieje wiele darmowych kursów online. Kto wie,  może nawet znajdziesz nowy zawód?

  1. Więcej chodź na piechotę  (jeśli to jest możliwe).

Wiadomo, że koszty transportu są znaczącym wydatkiem. Oczywiście, chodzenie na piechotę nie zawsze jest możliwe, ale jeśli mieszkasz blisko pracy, lepiej się przejść: wyrzeźbisz sylwetkę, więcej czasu będziesz spędzać na świeżym  powietrzu oraz unikniesz zarażenia koronawirusem,nie korzystając z transportu publicznego .Co ważne – zaoszczędzisz pieniądze.

4. Nie przekraczaj swoich możliwości finansowych.

Nie daj się skusić na zakup czegoś, czego nie potrzebujesz, tym bardziej zaciągać kredyt w tym celu. Jeśli jest coś, co naprawdę Ci się podoba, poczekaj kilka dni, zanim to kupisz. Jeśli po tym czasie nie zmienisz zdania, kupisz potrzebną rzecz. Ale najczęściej takie pragnienia mijają, a Ty oszczędzasz przy tym pieniądze i unikasz niepotrzebnych zakupów.

  1. Zaplanuj z góry swoje zakupy.

Jeśli wiesz, że przed Tobą większy wydatek, zaplanuj zakupy z wyprzedzeniem. Odkładaj z każdej wypłaty małą kwotę na takie zakupy, aż zaoszczędzisz wystarczająco dużo pieniędzy. Wtedy nie uderzy to tak mocno w Twój portfel, jak gdybyś od razu wydał dużą kwotę z budżetu. Pozwoli Ci to również uniknąć konieczności wydawania dużej ilości pieniędzy naraz.

6. Nie spiesz się.

Pośpiech jest głównym wrogiem oszczędzania pieniędzy. Zawsze porównuj oferty różnych sprzedawców przed dokonaniem zakupu. Zwłaszcza jeśli chodzi o zakupy online. Korzystaj z kodów promocyjnych i kuponów. Zawsze można znaleźć takie w internecie. Wielu sprzedawców oferuje zniżki, gdy płacisz kartą wybranego systemu płatności. Monitoruj oferty.

  1. Prowadź  budżet rodzinny.

To z pozoru trudne zadanie staje się łatwiejsze, jeśli dokonujesz zakupów głównie za pomocą karty płatniczej. W bankowości internetowej system obliczy wszystko za Ciebie automatycznie. Wszystkie Twoje wydatki będą kategoryzowane. I będziesz w stanie zobaczyć, na co wydajesz swoje pieniądze. Nie bądź leniwy, zacznij korzystać z tej aplikacji systematycznie. Do bardziej zaawansowanych funkcji aplikacji należy: możliwość prowadzenia budżetu: oddzielnie możesz wypisać swoje przychody i wydatki miesięczne. Możesz również zaplanować budżet na przyszły rok.

Są to podstawowe zasady, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze. Jeśli będziesz się do nich ściśle stosować, po pewnym czasie poczujesz, że masz więcej pieniędzy do wydania. Kluczem jest zachowanie umiaru. Raz na jakiś czas warto pozwolić sobie na odrobinę radości, np. nieplanowany zakup. W przeciwnym razie, prędzej czy później się złamiesz .