Pożyczki pod zastaw nieruchomości stały się ostatnio dość popularne – świadczy o tych choćby duża liczba firm oferujących takie usługi. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest w ogóle bezpieczne. Jak się okazuje, obawy są całkiem uzasadnione. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o pożyczkach pod zastaw nieruchomości – jak działają i na co należy uważać.
Pożyczka pod zastaw nieruchomości – najważniejsze cechy oferty
Pożyczki pod zastaw nieruchomości oferowane są zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe. W banku nazywa się je po prostu pożyczkami hipotecznymi – można je zaciągnąć zarówno na zakup nieruchomości, jak też na inny cel. W niniejszym tekście zajmiemy się jednak pożyczkami pozabankowymi, które budzą najwięcej wątpliwości.
Pożyczki pozabankowe pod zastaw nieruchomości przeznaczone są na dowolny cel, również ten inwestycyjny, ponieważ wiele instytucji proponuje takie rozwiązanie nie tylko osobom fizycznym, ale także firmom. Do charakterystycznych cech takiej pożyczki pozabankowej należy zaliczyć:
- wysoka kwota pożyczki – zwykle wynosi ona od 50 do 80% wartości nieruchomości, a więc nawet do kilku milionów złotych,
- zabezpieczeniem pożyczki może być każda nieruchomość,
- krótki okres spłaty – najczęściej wynosi on od 6 do 36 miesięcy (w banku pożyczki hipoteczne spłaca się latami),
- uproszczona procedura kredytowa – w wielu przypadkach wniosek można złożyć online i już w 15 minut otrzymać wstępną decyzję kredytową; prostsza niż w banku jest również procedura szacowania wartości nieruchomości,
- niższe wymagania dotyczące zdolności kredytowej – wiele pozabankowych pożyczek proponowanych jest dla osób zadłużonych, bez sprawdzania BIK i BIG, bez konieczności dostarczania zaświadczeń o zarobkach, a nawet dla osób z postępowaniem komorniczym.
Kto najczęściej korzysta z pożyczki pod zastaw nieruchomości?
Ogólnie uważa się, że pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości przeznaczone są dla osób, które nie mogą skorzystać z oferty banków ze względu na brak zdolności kredytowej lub negatywną historię kredytową. Rzeczywiście, niektóre oferty kierowane są wręcz do osób w bardzo trudnej sytuacji finansowej – dzięki pożyczce pod zastaw nieruchomości mogą np. spłacić komornika i uniknąć licytacji majątku. Po pożyczki tego rodzaju często sięgają także osoby potrzebujące bardzo szybko dużej gotówki na niezwykle ważne cele np. cel inwestycyjny lub drogie leczenie za granicą członka rodziny.
Na co należy uważać, korzystając z pożyczki pod zastaw nieruchomości?
Pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości pozornie wydają się bardzo korzystne – dzięki uproszczonej procedurze ich udzielania i mniejszym wymaganiom, można z nich skorzystać szybko i to nawet w sytuacji, gdy bank odmówił nam kredytowania.
Takie ułatwienia mają jednak swoją cenę. Przy korzystaniu z tego rodzaju rozwiązań należy więc mieć świadomość kilku pułapek:
- sposób zabezpieczenia – wiele firm jako zabezpieczenie pożyczki stosuje tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie, co w istocie jest przeniesieniem własności nieruchomości na pożyczkodawcę już w momencie zawarcia umowy pożyczki – jeśli spóźnimy się ze spłatą, może okazać się, że dość szybko zostaniemy także bez dachu nad głową; wybierajmy pożyczki zabezpieczone hipoteką – takie rozwiązanie stosowane jest także przez banki i jest bezpieczniejsze,
- wysokie odsetki i krótki termin spłaty – bankowe kredyty hipoteczne zwykle są nisko oprocentowane i można je spłacać nawet przez 10 – 20 lat, natomiast pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości mają krótki termin spłaty – zdarza się, że wynosi on zaledwie 6 miesięcy; pożyczając dużą sumę pieniędzy zabezpieczoną własnym domem, wiele się więc ryzykuje – przed zaciągnięciem pożyczki dobrze więc oszacujmy swoje możliwości finansowe, by nie wpaść w poważne kłopoty.
Pożyczki pod zastaw nieruchomości to w zasadzie najprostsze rozwiązanie pozwalające pożyczyć bardzo dużą kwotę pieniędzy. Choć oferta firm pozabankowych z uproszczoną procedurą udzielania pożyczki wydaje się dużo bardziej przyjazna dla klienta, to jednak bankowe pożyczki okazują się bezpieczniejsze. W każdym jednak przypadku, czy to korzystając z oferty banku, czy firmy pozabankowej, warto dobrze przemyśleć decyzję o zaciągnięciu pożyczki pod zastaw nieruchomości – przede wszystkim zaś dobrze ocenić swoje możliwości finansowe.