Własna działalność gospodarcza jest kuszącą alternatywą dla pracy na etacie, czy innych form zatrudnienia. Daje niezależność, możliwość samodzielnego decydowania o wymiarze czasu pracy oraz jej miejscu i charakterze. Wiąże się jednak również z dużą odpowiedzialnością i znacznymi kosztami. Chcesz wiedzieć, jak założyć własną firmę oraz ile będzie Cię to kosztowało? Przeczytaj poniższy artykuł.
Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Najpopularniejszą formą prowadzenia własnej firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Polega ona na prowadzeniu gospodarstwa przez osobę fizyczną. Jej założenie nie należy do skomplikowanych. Wystarczy wypełnić tylko jeden wniosek CEIDG-1, a następnie złożyć go w urzędzie miasta lub gminy. Wniosek o rejestrację firmy można wypełnić w formie papierowej i dostarczyć do odpowiedniej placówki osobiście lub zrobić to on line, za pomocą poczty elektronicznej. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatne, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że decyzja o rozkręceniu własnego biznesu negatywnie wpłynie na budżet domowy. Trzeba jednak pamiętać, że o ile jej założenie nie wymaga wnoszenia żadnych opłat, to już prowadzenie firmy generuje spore koszty. Przy wypełnianiu wniosku należy wybrać formę opodatkowania. Każdy przedsiębiorca ma do wyboru podatek PIT progresywny lub liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową. Decyzję o wyborze regulowania należności z urzędem skarbowym należy podjąć indywidualnie, po rozpatrzeniu wszystkich opcji tak, aby wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza i pozwoli oszczędzać pieniądze.
Po wypełnieniu wniosku CEIDG-1 należy wybrać kody PKD, które odpowiadają za klasyfikację podmiotów gospodarczych w Polsce. Po przyjęciu wniosku, świeżo upieczony przedsiębiorca otrzyma nr NIP i REGON oraz wniosek o wybór ubezpieczenia, który należy złożyć o ZUS-ie.
Na tym kończą się najważniejsze formalności związane z założeniem własnej firmy.
Ile kosztuje założenie własnej działalności?
Jak wspomniano wcześniej, rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatna. Istnieją jednak koszty związane z założeniem własnej firmy, wynikające z konieczności posiadania niektórych pozwoleń, czy licencji, np. w przypadku sprzedaży alkoholu lub działalności związanej z żywnością.
Większość kosztów powstaje jednak już w czasie prowadzenia firmy. W zależności od branży i rodzaju działalności mogą być one większe lub mniejsze. Najczęściej obejmują zakup odpowiednich maszyn czy akcesoriów, kupno lub wynajem lokalu, regulowanie stałych opłat, prowadzenie księgowości, czy firmowego rachunku bankowego. Decydując się na założenie własnego biznesu należy się z tym liczyć i odpowiednio wcześnie rozpocząć odkładanie pieniędzy na ten cel.
Obecnie, młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na różne ulgi, zmniejszające koszty prowadzenia działalności. Przez pierwszy, półroczny okres rozliczeniowy są oni zwolnieni z opłacania składek ZUS, natomiast przez kolejne 2 lata płacą je na preferencyjnych warunkach. Ulgi te mają ułatwienie startu w nowym biznesie i pozwalają na poczynienie pewnych oszczędności i odkładanie pieniędzy na przyszłość.