Albania to jeden z najmniej znanych krajów Półwyspu Bałkańskiego, który w katalogach biur podróży pojawił się dopiero kilka lat temu. Choć wczasy w Albanii są tanie, a sam kraj wydaje się niezwykle malowniczy i atrakcyjny, wielu turystów wciąż boi się tam jechać. Największe obawy dotyczą jakości usług turystycznych oraz bezpieczeństwa. Czy są one uzasadnione?
Albania turystyka: czego się spodziewać na wakacjach w Albanii?
Albania to stosunkowo niewielki kraj, który położony jest między Grecją a Czarnogórą nad morzami Adriatyckim i Jońskim. Linia brzegowa Albanii oddalona jest od Włoch zaledwie o 72 km, a jej powierzchnię w 75% pokrywają góry. Pod względem turystycznym Albania ma wiele atutów, których mogą jej pozazdrościć nawet najbardziej oblegane podczas wakacji kraje bałkańskie. Oprócz malowniczych krajobrazów i iście wakacyjnego klimatu śródziemnomorskiego, Albania oferuje mnóstwo atrakcji i piękne piaszczyste plaże, o które trudno np. w słynnej Chorwacji. O rosnącej popularności Albanii świadczy wzrost liczby turystów odwiedzających ten kraj – tylko w 2016 roku wyniosła ona około 4 milionów turystów, z czego 65 tys. stanowili turyści z Polski. W 2017 roku na wakacje w Albanii zdecydowało się natomiast już około 100 tysięcy Polaków!
Saranda i Riwiera Albańska
Najbardziej znanym kurortem w Albanii jest Saranda, leżąca na słynnej Riwierze Albańskiej i w sąsiedztwie greckiej wyspy Korfu, na którą rejsy katamaranem są jedną z największych atrakcji turystycznych. W Sarandzie panuje niemal zawsze piękna pogoda, jest ładna promenada spacerowa, wiele knajpek i restauracji, a także doskonała baza hotelowa (niegdyś odpoczywali tutaj komunistyczni dygnitarze). W pobliżu Sarandy np. w miejscowości Ksamil bez trudu znaleźć można dobrze zagospodarowane i piaszczyste plaże.
Albania największe atrakcje
Odwiedzający Albanię turyści znajdą tutaj również wiele atrakcji historycznych oraz przyrodniczych. Jednym z symboli Albanii stały się bunkry (ich miniatury sprzedawane są jako pamiątki), które zostały wybudowane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku i pokrywają cały kraj w liczbie 750 tysięcy! W Albanii nie brakuje również innych i dużo starszych zabytków – do najważniejszych należą: starożytne miasto Butrint, średniowieczne miasto-muzeum Gjirokastra oraz bizantyjskie „miasto tysiąca okien” Berat – wszystkie 3 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Najwspanialsze atrakcje przyrodnicze Albanii to m.in.: imponujące i przepiękne Albańskie Alpy zwane też Górami Przeklętymi (szczególnie polecana jest malownicza Dolina Valbony), piękne jeziora np. Szkoderskie, Ochrydzkie oraz Koman, a także źródło Błękitne Oko, czyli miejsce, gdzie z głębi ziemi wydobywa się na powierzchnię krystalicznie czysta i lodowata woda.
Albania: bezpieczeństwo w kurortach turystycznych
Albania to były kraj komunistyczny, którym przez wiele lat twardą ręką rządził dyktator Enver Hodża i który po upadku komunizmu długo nie mógł dogonić reszty Europy pod względem rozwoju gospodarczego. Jeszcze 15 lat temu odwiedzając Albanię, miało się wrażenie, że jest to bardzo biedny kraj – przerażał stan techniczny domów i dróg, a serce ściskał widok żebrzących dzieci. W Europie krążyły też legendy o posiadanej przez Albańczyków broni – podobno w wielu domach jeszcze niedawno trzymano granaty, a nawet kałasznikowy. Dzisiaj Albania jest zupełnie innym krajem – to członek NATO, który poważnie aspiruje do Unii Europejskiej i w związku z tym stara się nadrobić wszelkie zaległości oraz dostosować do europejskich standardów. Widać to praktycznie na każdym kroku, a szczególnie w regionach turystycznych, gdzie turyści w żadnym wypadku nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo. W popularnych kurortach można liczyć na przyjaźnie nastawionych mieszkańców, którzy ze wszystkich sił starają się dogodzić turystom, wiedząc, że to dzięki nim ich region może się rozwijać i bogacić. Przykładem gościnności jest choćby miejscowość Ksamil, którą szczególnie upodobali sobie Polacy – dla nich Albańczycy uczą się polskiego i przygotowują nawet karty dań i opisy atrakcji w języku polskim.
Albania: czy bezpiecznie jest podróżować po kraju?
Pod względem podróżowania po Albanii kwestia bezpieczeństwa wygląda nieco inaczej. Warto tutaj wziąć sobie do serca rekomendacje polskiego MSZ, które choć nie wydało żadnych ostrzeżeń dla tego kraju dla turystów, to jednak zaleca między innymi następujące środki ostrożności:
- należy pilnować mienia (zwłaszcza samochodów) ze względu na przypadki kradzieży
- należy unikać samotnego zapuszczania się w rejony górskie, które bywają terenem działań zorganizowanych i uzbrojonych grup przestępczych
- zaleca się noclegi w hotelach, a odradza spania w namiotach, zwłaszcza na dzikich obozowiskach
- zaleca się podróżowanie w większych grupach i najlepiej pod opieką przewodnika.
Szczególną ostrożność w Albanii powinny zachować osoby wybierające się na wakacje autem – Albańczycy znani są z dość luźnego podchodzenia do zasad ruchu drogowego, a bezpieczną jazdę utrudnia zły stan dróg.
Pod względem bezpieczeństwa warto też pamiętać o zasadzie, która obowiązuje podczas wizyty w każdym kraju – zawsze należy zachowywać się uprzejmie i zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, a także z poszanowaniem lokalnych obyczajów. W przypadku Albanii jest to o tyle ważne, że w kraju tym przeważają wyznawcy islamu, którzy są znani z przestrzegania zasad i tradycji np. okazywania szacunku osobom starszym i kobietom (nie powinno się w ich obecności np. przeklinać).
Albania – czy warto tu wybrać się na wakacje?
Albania z każdym rokiem staje się coraz modniejsza i przyjeżdża tu coraz więcej turystów nie tylko z Polski, ale także innych zakątków Europy. Są to przede wszystkim osoby zakochane w Bałkanach, którym już nieco opatrzyła się Chorwacja oraz Czarnogóra. Większość z nich wraca z Albanii zachwycona gościnnością mieszkańców, przepięknymi widokami i atrakcjami turystycznymi, a także wspaniałymi plażami i pogodą. Nie bez przyczyny w ostatnich latach Albania znalazła się na listach najlepszych miejsc wakacyjnych w Europie – z pewnością warto wybrać się tu na urlop z rodziną, zwłaszcza teraz, gdy ceny wczasów i wycieczek wciąż są na stosunkowo niskim poziomie.