Każdy, kto posiada jakieś oszczędności, stawia sobie zwykłe pytanie: co zrobić, by te fundusze pomnożyć. Najpopularniejszą opcją jest ulokowanie kapitału na tak zwanej lokacie. Czy jednak jest to jedyna możliwość? Okazuje się, że rynek oferuje kilka innych rozwiązań.
Wśród najpopularniejszych form lokowania pieniędzy wymienia się:
- Polisolokaty – jeśli się zastanawiamy, co zamiast lokaty może pomnożyć nasze pieniądze, to odpowiedzią mogą być tutaj polisolokaty. Jest to swojego rodzaju alternatywa dla lokaty bankowej, która łączy lokatę z ubezpieczeniem na życie. O tym, czy jest ona faktycznie korzystna, tak jak jest to przedstawiane w reklamach, piszemy w dalszej części artykułu!
- Fundusze Obligacyjne – są to fundusze inwestycyjne będące swojego rodzaju zbiorową formą lokowania kapitału, które obejmują obligacje, czyli wyemitowane wcześniej papiery wartościowe.
- Obligacje korporacyjne – czyli dłużne papiery wartościowe, które są emitowane przez przedsiębiorstwa w celu pozyskania potrzebnych środków finansowych na rozwój firmy. Inwestycje w obligacje korporacyjne pozwalają na uzyskanie prawa do oprocentowania określonego w warunkach emisji, a także prawa do zwrotu zainwestowanego kapitału.
- Depozyty – depozytem jest oddanie przez jedną osobę lub instytucję na przechowanie drugiej osobie czy instytucji pieniędzy albo wartościowych przedmiotów. W formie inwestycyjnej polega to na przekazaniu banku określonej sumy pieniędzy, którą przez określony czas bank może obracać. W zamian deponent otrzymuje od banku odsetki, które są dla niego zarobkiem. Jest to jedna z bezpieczniejszych form lokowania kapitału, jednak ze względu dodatkowego opodatkowania nie jest już tak opłacalna, jak kiedyś.
Wątpliwa korzyść
Polisolokata jest formą ulokowania pieniędzy na polisie ubezpieczeniowej. Nie cieszy się dużą popularnością, głównie z uwagi na fakt, że jej oprocentowanie zwykle nie jest wysokie. Specjaliści do spraw finansowych zauważają jeszcze inną wadę. W przypadku wpłaty pieniędzy na polisę ubezpieczeniową podlegają one ochronie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który gwarantuje zwrot jedynie 50% wartości. W przypadku lokat bankowych nasze fundusze chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny, gdzie mamy zapewniony 100% zwrot wartości lokaty. Wydaje się więc, że ta opcja, jako zamiennik dla lokaty nie jest dla konsumentów atrakcyjna.
A jak odzyskać pieniądze z polisolokaty? Jeszcze do niedawna było to praktycznie nie możliwe, ponieważ za odstępstwo od umowy groziły wysokie kary pieniężne. Po licznych skargach UOKiK doprowadził do znacznego obniżenia wysokości tych kar oraz ułatwienia procedury rezygnacji z polisolokaty, dzięki czemu niezadowoleni klienci nie muszą już zwracać się do sądu w sprawie odzyskania swoich pieniędzy.
Czym jest Fundusz Obligacyjny?
Jeżeli chodzi o Fundusze Obligacji, to mogą one przynieść więcej korzyści – trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja ryzykowna. Fundusz obligacyjny może mieć różne cele. To, co wyróżnia poszczególne fundusze między sobą to także horyzont czasowy. Trzeba pamiętać, że im większy jest termin wykupu obligacji, tym większe są także wahania kursów tych obligacji – co może być zarówno korzystne dla nabywcy, jak i może na tym stracić.
A może Obligacje korporacyjne?
Jeszcze inną propozycją, która może być alternatywą dla lokat – są obligacje korporacyjne. Obligacjami korporacyjnymi nazywamy między innymi papiery wartościowe, czy papiery dyskontowe. O tym, kto emituje obligacje korporacyjne, wspomniano powyżej – są to przedsiębiorstwa i firmy. Istnieją dwie opcje zakupu takich obligacji. Pierwszym z nich jest nabycie ich na rynku wtórnym – nazywamy to wówczas Catalyst. Drugą opcją jest uczestnictwo w emisjach obligacji. Jeżeli dysponujemy niskim kapitałem, to zazwyczaj możemy skorzystać z zakupu wyłącznie na rynku wtórnym – taki zakup jest jednak mniej opłacalny, a co ważne należy przy tym dobrze sprawdzić spółkę. Osoby dysponujące dużymi funduszami zdecydowanie powinny zastanowić się nad uczestnictwem w emisjach obligacji.
Czym są depozyty?
Depozyty bankowe są wygodną formą przechowywania i równocześnie inwestowania swojego kapitału. Są to najczęściej oprocentowane lokaty bankowe terminowe. Dzielą się one z reguły na lokaty bankowe złożone na prosty procent, gdzie nie zachodzi proces kapitalizacji odsetek oraz podlegające kapitalizacji, czyli najlepsze lokaty bankowe zawarte na procent składany.
Ukazane przykłady pokazują, że istnieje alternatywa dla lokaty bankowej, jednak czy zawsze jest ona korzystna, zależy od wielu czynników o charakterze indywidualnym. Trzeba natomiast pamiętać, że żadna taka inwestycja nie jest całkowicie bezpieczna, nie można wykluczyć ryzyka utraty części zainwestowanych funduszy. Przed każdą inwestycją warto poradzić się specjalisty w dziedzinie finansów, który pokieruje nas we właściwym kierunku.