Co musisz wiedzieć o historii kredytowej i jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu

Historia kredytowa to  zbiór dokumentów, który zawiera informacje o wszystkich kredytach. Dlatego, jeśli ma się niespłacone kredyty, zaległe płatności, to na pewno wyjdzie na jaw przy próbie zaciągnięcia kolejnego kredytu. Banki praktycznie nie udzielają kredytów klientom ze złą historią kredytową, a jeśli już, to na mniej atrakcyjnych warunkach. Jak uzyskać pożyczkę mając złą historię kredytową? Co mam zrobić, jeśli mój kredyt zostanie odrzucony? Jak mogę zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Historia kredytowa

Dobra historia kredytowa to duża szansa na uzyskanie pożyczki o korzystnym oprocentowaniu. Ale co zrobić, jeśli nie masz dobrej historii kredytowej?
W takim przypadku dostępne są następujące opcje: 

  • Znajdź bank, który zgodzi się na udzielenie kredytu kredytobiorcy z negatywną historią kredytową. W takim przypadku należy koniecznie poinformować pożyczkodawcę o istnieniu negatywnej historii spłaty pożyczki. Wyjaśnij przyczyny tej sytuacji. Jeśli są one obiektywne, bank może być w stanie dostosować się do Ciebie
  • Skontaktuj się z instytucją finansową. Powinieneś wybrać firmę pożyczkową o ugruntowanej pozycji i wiarygodności, posiadającą odpowiednie uprawnienia. Oczywiście, oprocentowanie będzie wyższe niż w banku, ale pożyczka zostanie udzielona błyskawicznie i bez zbędnych formalności.
  • Skorzystaj z internetowej bazy firm pozabankowych, które udzielają pożyczek pożyczkobiorcom, nawet ze złą historią kredytową.
    Takie bazy danych można łatwo znaleźć w Internecie.

Należy jednak liczyć się z tym, że nawet jeśli otrzymamy zgodę na pożyczkę, to będzie ona dotyczyła tylko niewielkiej kwoty. Żaden bank nie chce podejmować ryzyka. Jeśli jednak bez problemu spłacisz pożyczkę w terminie, to w przyszłości możesz wnioskować o większą kwotę. Najprawdopodobniej będziesz musiał zaakceptować wyższą stopę procentową. W ten sposób bank rekompensuje swoje ryzyko. Ponadto w większości przypadków zostaniesz poproszony o przedstawienie dowodu dochodu.  Dzięki temu bank zyska dodatkowe zabezpieczenie.

Jak naprawić historię kredytową?

Wszelkie informacje o kredytobiorcach oraz o tym, jak sumiennie wywiązują się ze swoich zobowiązań kredytowych, zawarte są w Biurze Informacji Kredytowej. Dokumentacja kredytowa jest przechowywana przez 10 lat. Czekanie, aż historia kredytowa zostanie zniszczona nie jest rozwiązaniem. Dlatego chcąc w przyszłości uzyskać pożyczkę na korzystnych warunkach, trzeba zbudować pozytywną historię kredytową. Możesz to zrobić, zaciągając najpierw niewielką pożyczkę i spłacając ją w terminie. Dzięki temu poprawisz swoją historię kredytową. Kwota ta będzie wzrastać z każdym nowym wnioskiem.

Najlepszym sposobem na poprawienie swojej historii kredytowej jest skontaktowanie się z wyspecjalizowanym serwisem, który udziela pomocy w takich sprawach.

To jest dokładnie taki rodzaj usługi, którą udziela FinZdrowie. Nasi specjaliści od pożyczek obliczą najlepszą kwotę pożyczki, która może poprawić Twoją historię kredytową. Pomogą Ci zorganizować pożyczkę testową na krótki okres oraz przekażą informacje do BIK i innych biur, co znacznie poprawi Twoją ocenę w BIK w ciągu 1-2 miesięcy.

Wskazówki, jak zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie kredytu:

1. Okresowo sprawdzaj swoją historię kredytową.

W końcu nawet 1-dniowe opóźnienie, o którym zapomniałeś, wpłynie na Twoją ocenę kredytową. Ponadto jeśli  nie mogłeś zapłacić dosłownie 10 złotych, aby spłacić dług, w rezultacie naliczane są od tej kwoty odsetki, a Ty otrzymujesz znacznie większą kwotę do zapłaty. Najlepiej wyjaśnić to kontaktując się np. z Biurem Informacji Kredytowych. W końcu bank też może popełnić błąd i zapisać na Ciebie cudzy dług, nawet jeśli nigdy nie brałeś kredytu. Dlatego lepiej jest upewnić się i sprawdzić swój scoring kredytowy przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Każdy obywatel Polski ma prawo raz w roku zrobić to za darmo. Możesz to zrobić również online.

2. Banki chętniej udzielają kredytów kredytobiorcom, którzy mają pozytywną historię kredytową.

Ponadto, mogą zapewnić im bardziej korzystne oprocentowanie i inne warunki kredytowe. Instytucja kredytowa może być ostrożna w stosunku do kredytobiorcy, który nie ma żadnej historii kredytowej. Jeśli masz negatywną historię kredytową, mogą odmówić Ci udzielenia pożyczki. Idealnie byłoby więc, gdybyś przed zaciągnięciem dużego kredytu (np. na zakup mieszkania) miał pozytywną historię kredytową. Zwiększy to Twoje szanse na zatwierdzenie wniosku.Nigdy jednak nie należy zaciągać kredytu specjalnie na ten cel. Jeśli jednak planujesz w przyszłości zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, warto rozważyć zbudowanie pozytywnej historii kredytowej.

3. Zawsze mów bankowi prawdę i tylko prawdę.

Jeśli zataisz, że masz kredyty lub zaległe płatności w innych bankach, potencjalny kredytodawca i tak się o tym dowie. A wtedy na pewno nie udzielą Ci kredytu. Co więcej, mogą nawet pociągnąć Cię do odpowiedzialności za podanie fałszywych informacji (zgodnie z umową). Lepiej być szczerym, jeśli masz problemy z innymi kredytami. Wtedy możesz jasno wyjaśnić przyczynę zaistniałej sytuacji. Jeśli nadal nie dostaniesz kredytu bankowego, możesz zwrócić się do instytucji pozabankowej, takiej jak Szybka Gotówka. Firmy pożyczkowe nie są tak krytyczne wobec historii kredytowej pożyczkobiorcy.

4. W przypadku pogorszenia się historii kredytowej skontaktuj się z Finzdrowie.

Dużo łatwiej jest zapłacić kilkaset złotych, niż czekać latami na poprawę się zdolności kredytowej, kiedy to będzie można pożyczyć od banków duże kwoty o niższym oprocentowaniu.