Jak ustalać priorytety i planować duże zakupy?

Prawie każda osoba w jakimś momencie zdaje sobie sprawę, że ​​nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na zrobienie dużych zakupów.  I często nie jest to nawet kwestia niewielkiej pensji, a nierozsądnych wydatków. Bez względu na to, jakie dochody osiąga dana osoba, jeśli wydaje wszystko bez wcześniejszego planu, nigdy nie będzie miała wystarczająco dużo pieniędzy. Nawet jeśli zacznie więcej zarabiać. W końcu zazwyczaj jest tak, że wraz ze wzrostem dochodów, wzrastają też wydatki. Apetyt rośnie w miarę jedzenia – jak to mówi polskie przysłowie. Uczy nas ono tego, że im więcej posiadamy tym więcej pragniemy mieć. Mamy tylko jedno rozwiązanie – trzeba nauczyć się planować swoje wydatki i mądrze oszczędzać. Nikt nie namawia Cię do przemiany w złego Scrooge’a. Aczkolwiek czy nie uważasz, że mądre oszczędzanie i planowanie jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło?

Ustalanie priorytetów

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że leżysz na leżaku, ciepłe fale otulają Twoje stopy, a kelner przynosi Ci przekąski. Udało się? „Strata czasu”, mógłbyś powiedzieć. Psychologowie dowiedli jednak, że jeśli zwizualizujesz swoje pragnienie, łatwiej jest skupić się na celu. Jeszcze lepszym pomysłem jest wydrukowanie swojego wymarzonego zdjęcia z Internetu i powieszenie go na lodówce. Czy to dziecinne? Nie do końca, na ten temat również psychologowie udowodnili, że to pomaga skupić się na osiągnięciu celu. Miliony ludzi jest gotowych potwierdzić to własnym doświadczeniem.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ustalić priorytety i zaoszczędzić na rzeczy, których pragniesz:

 • Oszczędzaj po trochu, nie wszystko na raz.

Chyba się zgadzasz, że 10% pensji jest  praktycznie niezauważalne dla Twojego budżetu. Odłóż je na osobne konto. Najlepiej założyć lokatę w banku bez możliwości wypłaty odsetek przed terminem. W ten sposób nie będziesz miał już pokusy, aby je wydać. Na przykład, jeśli co miesiąc wypłacasz 10% z 2000zł, to w ciągu roku na Twoim koncie będzie 2400zł. A odsetki od lokaty będą przyjemnym bonusem.

 • Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków.

Czy nadal palisz? Może po prostu czekałeś na bodziec, który Cię zachęci do rzucenia tego nałogu? Jeśli codziennie wypalasz paczkę papierosów za 16 zł, rzucając ten nałóg, będziesz w stanie zaoszczędzić nawet 5840 zł w ciągu roku. Efekt ten jest jeszcze bardziej zauważalny niż w poprzednim wariancie. W tym samym czasie poprawisz również swoje zdrowie.

 • Ogranicz słodyczy.

To nie tylko szkodzi sylwetce, ale także wynosi znaczną część wydatków. Trudno tu obliczyć przybliżone koszta, ponieważ słodycze można kupić tanio a można drogo.

 • Zrezygnuj z członkostwa w siłowni.

„A co z Twoim zdrowiem i kondycją?” – spytasz. Zawsze znajdzie się coś, co zastąpi siłownię, jeśli tylko będziesz chciał. Ćwicz z przyjaciółmi, zamień bieżnię na jogging na świeżym powietrzu, a zimą wybierz się na narty. Może się okazać, że będzie to o wiele bardziej przyjemne. Zaoszczędzisz również przy tym pieniądze. Jeśli wydajesz na przykład 120 zł miesięcznie na klub fitness, to w ciągu roku wydajesz na niego 1440 zł.

Tak więc, stosując się do tych prostych wskazówek, będziesz w stanie zaoszczędzić około 9680 zł

Zorganizuj poszukiwanie rabatów

Nie korzystasz jeszcze z cashback, nie szukasz rabatów, nie zamawiasz online i nie łapiesz świetnych okazji? Teraz nadszedł czas, aby zacząć to robić! Oszczędności mogą być znaczne. Oto tylko kilka opcji, które pomogą Ci zaoszczędzić na dużym zakupie:

 • Raz w tygodniu wybieraj  się na zakupy do sklepu spożywczego.

To właśnie robią Amerykanie. Zaoszczędzisz czas i pieniądze. W końcu, jeśli pójdziesz do dużych supermarketów zamiast do sklepu w pobliżu domu, możesz kupić towary znacznie taniej. Oszczędności przy zakupie dużych ilości będą jeszcze większe. A jeśli korzystasz z kuponów i szukasz świetnych okazji, możesz czerpać jeszcze więcej korzyści. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji, które ułatwiają ten proces.

 • Zamawiaj rzeczy online.

Często są one znacznie tańsze niż w zwykłym sklepie.

 

 

 • Zapłać kartą i otrzymaj cashback.
  Większość dużych banków oferuje ciekawe oferty. Wybierz kategorię towarów lub usług, na które wydajesz najwięcej pieniędzy. Można to przeanalizować na aplikacji bankowej według poszczególnych kategorii wydatków. Zostanie do tego zaksięgowany zwiększony cashback. Niektóre sklepy zapewniają cashback przy płatnościach kartami niektórych banków, na przykład ING.

Planuj dużych zakupów

 • Oszacuj w przybliżeniu, ile wart jest Twój upragniony zakup.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę, że jeśli planujesz kupić go za rok, cena może wzrosnąć.

 • Czy stać cię na to? Czy możesz sobie na to pozwolić?

Z czego będziesz musiał zrezygnować? Jeśli nadal tego pragniesz – przejdź do następnego punktu.

 • Ile musisz zaoszczędzić każdego miesiąca, aby dostać to, czego chcesz?
 • Czy będziesz potrzebował do tego kredytów i pożyczek?

Eksperci odradzają zaciąganie kredytów na zwykłe zakupy. Mieszkanie lub, co najmniej, samochód to inna sprawa. Na wszystko inne, jeśli chcesz, możesz zaoszczędzić. Jeśli nie jesteś zadowolony, to warto jeszcze raz rozważyć za i przeciw. I pamiętaj, aby obliczyć, co się stanie, jeśli nie będziesz w stanie spłacić długu. Na przykład, jeśli zostaniesz zwolniony z pracy lub wydarzy się coś nieoczekiwanego. Skąd w takim razie weźmiesz pieniądze? Rozważ ryzyko z tym związane.