Jak zaoszczędziłam 53% na zakupach?

Specjaliści od Szybkiej Gotówki opracowali system, który pozwala zaoszczędzić na zakupach. Udało mi się zaoszczędzić 53% budżetu! Chcesz wiedzieć jak? Czytaj dalej.

Prawie codziennie wybieramy się do sklepu: zaczynając od robienia małych zakupów, takich jak woda lub chleb, a kończąc na dużych, takich jak kupowanie produktów na tydzień lub zakup nowego sprzętu. Nie zawsze wiemy, ile pieniędzy wydajemy na zachcianki i jak wkładamy do kieszeni sprytnych marketerów połowę naszej pensji. Dopiero po podsumowaniu miesięcznego budżetu domowego widzimy ogromne sumy wydawane w sklepach.

Czy jest sposób na rozwiązanie tego problemu? Jest. Na potrzeby eksperymentu przeznaczyłam 150 złotych, które planowałam wydać w supermarkecie. Teraz opowiem o tym, jak zaoszczędzić 53% tej kwoty.

Krok 1. Zrób listę zakupów

Nikt nie jest odporny na zakupy impulsywne. Spacerując po sklepie, wzięliśmy czekoladę na deser lub ciasto na promocji – tak wydaje się już kilka złotych. Jeśli poważnie myślisz o oszczędzaniu, stwórz listę zakupów przed pójściem do sklepu i trzymaj się jej.

Każdego dnia kupowałam mały batonik lub inne snacki, jako dodatek do podstawowych zakupów, aby zjeść podczas oglądania filmu lub w pracy. Odmawiając ich sobie, oszczędzam:

  • 2 zł za Snickersa;
  • 6,5 zł na chipsy Lays.

Razem – 8,5 zł. Idźmy dalej.

Krok 2. Przeglądaj oferty promocyjne w przewodniku Szybka Gotowka

Zbieranie reklamowych katalogów ze sklepów nie ma najmniejszego sensu. Wszystkie specjalne oferty znajdują się w jednym miejscu – w przewodniku po zniżkach na Szybka Gotówka. Przed pójściem do sklepu warto poświęcić tylko 5 minut, aby wybrać najbardziej atrakcyjne zniżki i oferty. W wyniku czego zaoszczędziłam: 

TowarStara cena, złNowa cena, złOszczędność, zł
Kawa Tchibo, 500 gram18,69153,69
Jajka, 10 sztuk11,9983,99
Olej słonecznikowy Ollineo, 1 l4,6931,69
Łopatka wieprzowa, 1 kg13,999,954,05
Zasłona do łazienki69,952049,95
Płyn micelarny Nivea, 400 ml19,9914,995
RAZEM:139,370,9468,36

Jak można zauważyć na podstawie tabeli, dodatkowo można zaoszczędzić 68,36 złotych.

Krok 3.  Wybierz sklepy dla zakupów

Po skompilowaniu listy produktów i przejrzeniu przewodnika po zniżkach, zdałam sobie sprawę, że najlepsze oferty promocyjne nie znajdują się w tym samym sklepie. Dlatego, aby zaoszczędzić pieniądze, zrobiłam mapę z trasą.

Spacer do sklepów zajął mi dodatkowe 20 minut, ale dzięki tej trasie udało mi się zaoszczędzić przyzwoitą kwotę.

Krok 4. Korzystaj z kart rabatowych

O ile karty rabatowe nie obciążają Twój portfel, są one najpewniejszym sposobem na oszczędzenie pieniędzy. Dlatego korzystając z dwóch dostępnych dla mnie kart rabatowych – Biedronki i Hebe – otrzymałam średnio dodatkowy rabat w wysokości 5%.

Tylko 4 proste kroki i już udało mi się zaoszczędzić 80,36 zł lub 53% mojego budżetu.

Co robiłam?Ile zaoszczędziłam?
Zrobiłam listę zakupów8,5 zł
Znalazłam oferty promocyjne w przewodniku po zniżkach68,36 zł
Skorzystałam z kart rabatowych3,5 zł
Razem:80,36 zł

Jeszcze TOP-5 korzystnych porad dla kupujących

Kupuj luzem

Długo przechowywane produkty – mąka, makaron, płatki śniadaniowe, konserwy, chemia gospodarcza – można kupić je na miesiące lub nawet lata z wyprzedzeniem. Zakupów można dokonywać w hurtowniach lub w prostych sklepach, jeśli znajdziesz bardzo atrakcyjną ofertę promocyjną. Na przykład proszek do prania z 50% rabatem i 2-letnim okresem przechowywania będzie dla Ciebie tańszy niż rabat hurtowy.

Szukaj produktów znajdujących się nisko

Sprzedawcy również mają swoje tajemnice zawodowe. Jedną z nich jest aranżowanie droższych i popularniejszych produktów na poziomie oczu, a tanich – na dolnych półkach. Zatem jeśli ceny wydają się zbyt wysokie, popatrz w dół.

Wspieraj lokalnego producenta

Według statystyk około 30% płaci się za markę. Jednak nie korzystamy z marki, ale z produktu. Radzę zatem wypróbować produkty lokalnych firm. Mogą nie być tak dobrze wypromowane i nie znajdować się w jaskrawym opakowaniu, ale najczęściej będą mieć wyższą jakość i bardziej atrakcyjną cenę. W niektórych przypadkach mogą kosztować nawet 2 razy mniej.

Zrezygnuj z opakowania

Ta rada nie tylko pomoże zaoszczędzić pieniądze, ale także chronić środowisko, czym zajmują się wszystkie kraje świata w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Na przykład kilogram brzoskwiń kosztuje 13 zł, a 3 brzoskwinie, pięknie zapakowane w plastikowe pudełko, kosztują 15 zł.

Przemyśl dokładnie swoje zakupy

Zobaczyłeś zniżkę 50%? Nie spiesz się, aby kupić ten produkt. Może nawet go nie potrzebujesz. Oczywiście pragnienie nabycia produktu w okazyjnej cenie, dopóki nie zostało to zrobione przez kogoś innego, będzie bardzo mocne. Jednak po zakupie zdecydowanie zastanowisz się czy faktycznie potrzebujesz 5 litrów soku pomidorowego ze zniżką, jeśli pijesz go maksymalnie kilka razy w miesiącu.

Podążając za tymi wskazówkami i instrukcjami, miesiąc później zauważyłam, że moje wydatki na zakupy i posiłki spadły o 30% lub około 700 złotych. Jednocześnie nie czuję, że czegokolwiek sobie odmawiam.

Zapisz się do newslettera z ofertami promocyjnymi i oszczędzaj razem z nami!