Jak zaplanować budżet osobisty/rodzinny

Nawet przy minimalnych dochodach i wydatkach planowanie budżetu jest bardzo ważne, ponieważ mając dobrze zaplanowany budżet, już nie będziesz musiał żyć od wypłaty do wypłaty. Przyjrzyjmy się więc podstawowym zasadom planowania wydatków.

6 podstawowych zasad jak skutecznie zaplanować budżet

Czy wiesz, że zgodnie ze statystykami większość polaków wcale nie planuje budżetu rodzinnego? Od teraz masz szansę dołączyć do mniejszości, która potrafi oszczędzać! Skorzystaj z poniższych wskazówek i dowiedz się jak skutecznie zacząć planować swój budżet.

  1. Pilnuj swoich wydatków 

Przede wszystkim zaleca się płatność kartą bankową. Co więcej – za pomocą nowoczesnych aplikacji mobilnych zawsze da się wygenerować, a następnie  pobrać szczegółowy raport według kategorii wydatków. W ten sposób możesz kontrolować, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Dzięki tym raportom zrozumiesz, które wydatki tak naprawdę nie są konieczne i po prostu je wykluczysz. Ponadto – płacąc kartą, masz możliwość zwrotu części wydanych pieniędzy za pomocą opcji- cashback. Co prawda, niektórzy psycholodzy mówią, że łatwiej jest rozstać się z pieniędzmi, których się fizycznie nie czuje. Jeśli płacisz gotówką, widzisz dokładnie, ile wydajesz, a to automatycznie powstrzymuje Cię przed dokonywaniem niepotrzebnych zakupów. W każdym razie, uważamy, że jest to sprawa indywidualna i zależy od poszczególnej osoby.

  1. Postaraj się odłożyć pewną część swoich dochodów na osobisty fundusz rezerwowy.

Na początek może to być 10% lub nawet 5%. Idealnie byłoby, gdyby odłożona kwota  wynosiła 15% Twojego dochodu. Jeśli później zdasz sobie sprawę, że możesz zaoszczędzić więcej, stopniowo zwiększaj swoje składki na „poduszkę bezpieczeństwa”. To będzie Twój osobisty fundusz awaryjny na każdy dzień. Najlepiej oszczędzać zaraz po otrzymaniu wypłaty, żeby zostawało mniej czasu na wydanie wszystkiego.

  1. Zrób sobie kilka kopert i wkładaj do każdej z nich określoną kwotę pieniędzy na konkretne wydatki.

Te koperty mogą nawet istnieć wirtualnie w Twojej głowie, jeśli potrafisz je sobie zwizualizować. Na przykład, do pierwszej odkładasz 50% swoich dochodów. Środki te przeznaczane są na wydatki obligatoryjne: wyżywienie, opłaty za media i raty kredytów. Do drugiej koperty wkładaj 30% wynagrodzenia. Ta koperta może być przeznaczona na rzeczy, bez których generalnie możesz się obejść: ubrania, rozrywki, salony piękności, siłowni. Pozostałe 20% odkładaj na oszczędności i nieprzewidziane wydatki. Oczywiście, że wszystkie te wydatki i oprocentowania dopasowuje się indywidualnie, a do tego możesz mieć więcej kopert.

  1. Główna zasada – dochody muszą być zawsze większe niż wydatki.

Istnieją dwa sposoby na optymalizację budżetu. Pierwszy to – zwiększenie swoich dochodów. Drugi ograniczenie wydatków. Jeśli pierwsza opcja nie  jest możliwa do zrealizowania, zastanów się, jakie wydatki możesz wyeliminować. Na przykład, zrezygnuj z karnetu na siłownie i zacznij biegać lub korzystać ze schodów zamiast windy. Dowiedz się jak samodzielnie pomalować sobie paznokcie. Jeśli się chce, zawsze można znaleźć coś, z czego można zrezygnować. Istnieje takie zdanie, że wraz ze wzrostem dochodów rosną również wydatki. Nie poddawaj się temu. Ogranicz nieprzewidziane wydatki.

  1. Pieniądze muszą “pracować”

Podobno pieniądze muszą “pracować”, w przeciwnym razie zostaną one „zjedzone” przez inflację. Najlepiej nie dotykać poduszki bezpieczeństwa. Zawsze powinieneś mieć jakąś gotówkę na czarną godzinę. Resztę można ulokować na lokacie bankowej, giełdzie, czy inwestując w nieruchomości itd. Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy, aby odkładać pieniądze na dłuższą metę, możesz zacząć od prostego: załóż kartę debetową z odsetkami od salda na koncie. Drobiazg, ale zawsze coś.

  1. Co miesiąc monitoruj swoje wydatki.

Co miesiąc zadawaj sobie pytanie – czy udało mi się trzymać zaplanowanych zasad budżetu? Czy odłożyłeś co najmniej 10% swojej wypłaty? Jeśli nie, wyrównaj to w kolejnym miesiącu  i odłóż 20%.

Informacje dla „zaawansowanych użytkowników”

Jeśli dobrze sobie radzisz z planowaniem i zarządzaniem budżetem rodzinnym, spróbuj oszacować wydatki na cały rok. Najlepiej zająć się tym w okresie ferii zimowych na początku roku. Możesz to zrobić za pomocą dowolnej aplikacji bankowej lub finansowej. Dzięki czemu łatwo:

  • Obliczysz roczny dochód rodziny.

Mogą to być nie tylko pensje, ale także premie i źródła pasywnego dochodu. Aplikacja bankowa wszystko ładnie kategoryzuje i obliczy. W ten sposób można dowiedzieć się o wysokości dochodu za wybrany rok. 

  • Obliczysz swoje wydatki na ten rok.

Jest to najmniej przyjemny proces, ale warto to oszacować. Określ główne kategorie wydatków: wydatki niezbędne; wydatki pożądane, wydatki na remont, rekreację itp. Mając wolną chwilę sprawdź w aplikacji swoje wydatki z poprzedniego roku z wybranej kategorii. Dzięki temu zrozumiesz, ile będziesz mógł wydać w przyszłym roku. Nie zapomnij dodać do swoich odliczeń kwoty przeznaczonej na osobisty fundusz awaryjny (10-15% od wynagrodzenia). Zrób roczną kalkulację wydatków.

  •  Pilnuj aby wydatki nie przekraczały dochodów

Jeśli Twoje dochody są większe niż wydatki, możesz wydać różnicę na coś pożytecznego lub pożądanego. Z innej strony, lepiej będzie je zainwestować lub przynajmniej odłożyć. Natomiast jeśli Twoje wydatki przekraczają Twoje dochody, będziesz musiał z czegoś zrezygnować. Lepiej jest to zrobić wcześniej, na etapie planowania, aby później nie musieć szukać wsparcia finansowego.

Wskazówka:

Nowoczesne aplikacje pozwalają na ustawienie limitu wydatków. Jeśli zbliżasz się do jego wyczerpania, system powiadomi Cię o tym.

Większość z nas teoretycznie rozumie, jak zarządzać budżetem rodzinnym, ale  niestety nie zawsze to się sprawdza w praktyce. Najważniejsze – wyrobić w sobie nawyk budżetowania i planowania. Zajmie Ci to trochę czasu, ale z czasem wiele na tym zyskasz.  W przypadku, gdy masz problemy finansowe, a do wypłaty jeszcze zostało trochę czasu – zawsze możesz zaciągnąć kredyt bankowy lub chwilówkę. W tej kwestii ważne jest wybrać wiarygodną instytucję finansową, która znajduje się na odpowiedniej liście Banku Centralnego. Należy jednak pamiętać, że oprocentowanie może być wyższe niż w przypadku pożyczki bankowej.