Kupno samochodu to wciąż dla wielu z nas duży wydatek. Szczególnie ceny nowych aut przyprawiają o zawrót głowy, dlatego większość osób je kupujących korzysta z dodatkowych źródeł finansowania. Najpopularniejszymi z nich są niezmiennie: kredyt samochodowy oraz leasing. Warto wiedzieć, czym różnią się te dwa sposoby na kupno auta i który z nich lepiej wybrać.
Leasing samochodu – już dostępny dla klientów indywidualnych!
Jeszcze kilka lat temu leasing auta proponowany był w Polsce wyłącznie firmom, dla których był on opłacalny także ze względów podatkowych. Skorzystać niego mogły więc wyłącznie te osoby fizyczne, które miały zarejestrowaną działalność gospodarczą. Dzisiaj niektóre firmy leasingowe na wzór swoich odpowiedników z zachodniej Europy poszerzyły swoją ofertę o leasing konsumencki, czyli dla klientów uzyskujących dochody po prostu z pracy zarobkowej.
Na czym polega leasing samochodowy?
O ile kredyt jest sposobem na zakup samochodu, o tyle leasing jest tak naprawdę umową użytkowania auta. Leasingodawca udostępnia więc leasingobiorcy samochód do użytkowania na określony w umowie czas. Przez cały okres umowy właścicielem samochodu jest więc firma leasingowa, natomiast leasingobiorca zobowiązany jest płacić co miesiąc należność z tytułu korzystania z samochodu (tzw. raty leasingowe). Po określonym czasie osoba korzystająca z auta może je wykupić na własność lub zwrócić firmie leasingowej.
Leasing auta i jego warunki szczególne
Osoba korzystająca z auta musi przestrzegać wielu zasad określonych w warunkach umowy leasingowej. Jest zobowiązana m.in. do właściwego dbania o samochód, przeprowadzania w nim przeglądów oraz wszelkich niezbędnych napraw tylko w autoryzowanych serwisach, a także opłacania wszystkich składek ubezpieczenia (zwykle oprócz OC trzeba płacić także ubezpieczenie AC i NNW). Nierzadko leasingodawcy narzucają klientom roczny limit kilometrów, którego przekroczenie wiąże się potem z określonym kosztem finansowym (na zakończenie umowy). Niestety każde opóźnienie w zapłacie choćby jednej raty leasingowej grozi poważnymi konsekwencjami, nawet odbiorem samochodu przez firmę leasingową.
Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać leasing auta?
W przypadku osób fizycznych leasing auta jest dostępny tylko w kilku firmach leasingowych i każda z nich ma tak naprawdę nieco inne wymagania dotyczące możliwości skorzystania z usługi. Zwykle jednak należy złożyć komplet dokumentów podobny jak w sytuacji, gdy bierze się kredyt bankowy, czyli:
- dowód tożsamości
- zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach
- ewentualnie wyciągi z rachunku bankowego
- ewentualne dokumenty dotyczące poręczyciela
Należy pamiętać, że przy leasingu wymagana jest opłata wstępna np. w wysokości 10% wartości samochodu. Wysokość rat leasingowych zależy częściowo od wysokości opłaty wstępnej, a częściowo od opcji wykupu:
- leasing z niskim wykupem – to wyższe raty leasingowe, ale niska kwota wykupu auta na własność
- leasing z wysokim wykupem – to niskie raty leasingowe, ale wysoka kwota wykupu samochodu
Szczegółowe warunki leasingu zależą w dużej mierze od rodzaju leasingowanego auta. Warto pamiętać, że firmy leasingowe umożliwiają leasing samochodów nowych oraz używanych.
Kredyt na samochód – jakie są dostępne opcje?
Chcąc kupić auto na kredyt, możemy tak naprawdę skorzystać z różnych rozwiązań – wziąć celowy kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy na dowolny cel.
Kredyt samochodowy oferowany jest przez banki (nie wszystkie) i jego cechami charakterystycznymi są:
- ma niższe oprocentowanie niż normalny kredyt gotówkowy na dowolny cel
- samochód jest zabezpieczeniem kredytu, a więc do końca umowy (do momentu spłaty kredytu) właścicielem lub współwłaścicielem samochodu jest bank, który jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym auta
- można go zaciągnąć zwykle na samochód nowy, a jeśli na używany, to najczęściej nie starszy niż 10 lat
Kredyt gotówkowy na dowolny cel wyróżnia się natomiast następującymi cechami:
- jest droższy niż kredyt samochodowy
- pożyczone środki można spożytkować dowolnie, a samochód nie staje się zabezpieczeniem kredytu (w dowodzie rejestracyjnym nie jest wpisany bank)
- przy wyższych kwotach kredytu banki wymagają zwykle zabezpieczenia lub poręczenia
Oba powyższe rozwiązania mają zatem swoje wady i zalety, ale z pewnością, jeśli chce się wziąć tani kredyt na samochód, to lepiej wybrać ofertę kredytu celowego, gdzie zabezpieczeniem jest auto.
Co lepsze – kredyt czy leasing?
Dla wielu osób leasing auta wydaje się korzystniejszy od kredytu ponieważ łatwiej go uzyskać. Przy leasingu zdolność kredytowa klienta nie jest tak wnikliwie badana jak w bankach, dlatego nawet osoby z negatywnymi wpisami w BIK mają szansę na wyleasingowanie auta. Na kredyt w banku liczyć mogą jedynie osoby o stabilnej sytuacji finansowej, nieposiadające poważniejszych zaległości w spłacie innych zobowiązań. Pod innymi względami leasing i kredyt samochodowy są podobne – w obu przypadkach należy spłacać co miesiąc raty, w obu przypadkach spóźnienie w płatności grozi utratą auta, i wreszcie przy obu formach finansowania na koniec umowy można stać się właścicielem auta – w przypadku kredytu następuje to jednak automatycznie wraz ze spłatą ostatniej raty za samochód, natomiast w przypadku leasingu konieczne jest jeszcze opłacenie kosztów wykupu auta.