Na jakie dokumenty lub zapisy sięgają firmy udzielające pożyczek?

Proces składania wniosku o kredyt w instytucji pożyczkowej jest znacznie prostszy i bardziej przyjazny klientowi niż w przypadku banków. To samo dotyczy weryfikacji danych klienta w różnych rejestrach dłużników. Instytucje pożyczkowe okazują się bardziej elastyczne niż banki także w tym aspekcie.

Warto jednak pamiętać, że każda renomowana firma pożyczkowa współpracuje z określonymi rejestrami. Jakie to są bazy danych wykorzystywane przez instytucje pożyczkowe? Czy można otrzymać pożyczkę krótkoterminową, nawet mając negatywną historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK)? Przyjrzyjmy się tej kwestii.

Proces weryfikacji klienta w rejestrach dłużników przy wnioskowaniu o pożyczkę krótkoterminową wygląda inaczej w bankach niż w firmach pożyczkowych. Banki muszą obowiązkowo współpracować z Biurem Informacji Kredytowej, ze względu na polskie prawo. Natomiast instytucje pożyczkowe mają pełną swobodę w wyborze rejestrów, z których czerpią informacje o przeszłości kredytowej swoich klientów.

W Polsce istnieje kilka różnych rejestrów dłużników, które konkurują ze sobą. Na przykład Biuro Informacji Kredytowej (BIK) oraz Krajowy Rejestr Długów (KRD) działają niezależnie od siebie.

To, że banki korzystają standardowo z danych z BIK-u, oznacza, że możliwości klienta z negatywnym wpisem w BIK są bardzo ograniczone. W przypadku, gdy mamy kartę kredytową w banku A i nie zawsze spłacaliśmy ją na czas, to ubiegając się o kredyt gotówkowy w banku B, który również korzysta z BIK-u, nasze problemy z przeszłości będą widoczne, a szanse na uzyskanie kredytu będą niewielkie.

W firmach pożyczkowych sprawa wygląda inaczej. Nie mają one prawnego obowiązku współpracować z BIK-iem. Każda instytucja pożyczkowa samodzielnie wybiera rejestr, z którego chce czerpać informacje. Mogą to być KRD, Biuro Informacji Gospodarczej Info Monitor, Biuro Informacji Gospodarczej ERIF, czy Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).

To oznacza, że negatywny wpis w BIK-u nie przekreśla naszych szans na uzyskanie pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki krótkoterminowej. Wiele firm pożyczkowych nie korzysta z danych z Biura Informacji Kredytowej.

Oprócz rejestrów dłużników, istnieją też inne bazy informacji, które mają wpływ na decyzję o przyznaniu pożyczki. Pożyczkodawcy często biorą pod uwagę wewnętrzną historię kredytową klienta, czy też wymieniają się między sobą informacjami na temat klientów poprzez Platformę Wymiany Informacji Pożyczkowej Credit Check.

Podsumowując, jeśli zależy nam na uzyskaniu pożyczki krótkoterminowej i mamy negatywny wpis w BIK-u, warto skorzystać z firm pożyczkowych, które korzystają z innych rejestrów i biorą pod uwagę także inne czynniki, takie jak wewnętrzna historia kredytowa czy informacje z Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej Credit Check. Jedną z takich firm jest Szybka Gotówka, która ocenia każdego klienta indywidualnie, dając większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki.

1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (Brak ocen)
Loading...