Prezenty kupujemy średnio kilkanaście razy w roku, bo okazji jest sporo, ale te gwiazdkowe podarunki mają zupełnie inny wydźwięk. Większość z nas przyzwyczajona jest do tego, że pod choinką czekają miłe niespodzianki. Dzieci przebierają nogami, żeby się do nich dobrać, ale i dorośli lubią tą chwilę. I niezależnie od tego, jaki wymiar mają dla nas święta, czy bardziej duchowy czy też inny, to moment wyjmowania prezentów spod choinki wyzwala w każdym to wewnętrzne dziecko.
Dlatego też, przygotowując się do Bożego Narodzenia, wiele energii poświęcamy na wymyślenie, kupienie, zapakowanie i skuteczne schowanie prezentów gwiazdkowych. Ponieważ sprawa nie jest prosta, zwłaszcza na etapie wymyślania, chcemy ją nieco ułatwić i podsunąć wam kilka ciekawych pomysłów.
Ciekawe prezenty dla męża
Mowa tu oczywiście o mężu, chłopaku czy partnerze, po prostu o mężczyźnie szczególnym, którego chcemy obdarować z tej okazji czymś wyjątkowym. Prezent dla mężczyzny to często nie lada wyzwanie. Powinien być dopasowany do jego stylu, pozycji społecznej i wieku. Może być to przedmiot codziennego użytku albo coś, co wpisuje się w jego hobby.
Jeśli mężczyzna jest np. zapalonym motocyklistą, wędkarzem, żeglarzem czy uprawia jakiś konkretny sport, to sprawa jest ułatwiona. Zawsze przyda się nowy spławik, kołowrotek, element stroju motocyklisty albo profesjonalna odzież sportowa. W tą konwencję wpisują się też tematyczne albumy, filmy, karnety, breloki, wejściówki itd., wszystko, co kręci się na orbicie konkretnej fascynacji.
Jeśli ukochany nie ma żadnego szczególnego hobby to można skorzystać z całej listy tzw. prezentów uniwersalnych:
• Elementy odzieży-skarpety, bielizna, krawat, koszula, pasek, szalik, czapka itd. Zawsze się przydadzą, przy założeniu, że znany jest dobrze rozmiar i gust adresata.
• Akcesoria-w tej grupie może znaleźć się etui na telefon, tablet lub torba na laptopa, ale też kosmetyczka, parasol czy portfel albo dobrej jakości scyzoryk.
• Gadżety i urządzenia-to spora grupa, a wiele zależy od przewidzianego budżetu. Ukochany może więc znaleźć pod choinką nowego laptopa, ale można też skromniej. Fajnym pomysłem mogą być słuchawki lub głośnik bezprzewodowy bluetooth, kamera sportowa albo np. power bank, dysk zewnętrzny czy nowa gra na konsolę lub komputer.
• Pewniaki-to grupa męskich prezentów, które sprawdzają się zawsze. To między innymi kosmetyki do golenia albo po goleniu, maszynki i nożyki wymienne do golenia, ulubiony alkohol z górnej półki, perfumy.
Fajnym prezentem może też być coś mniej materialnego, ale za to dostarczającego niezapomnianych przeżyć, zależnie oczywiście od upodobań. Dla fanów adrenaliny odpowiednie będą kupony na skok ze spadochronem albo na bungee, przejazd samochodem wyścigowym, bilety na ekstremalne karuzele i zjeżdżalnie, lot w tunelu aerodynamicznym itd. Uśmiech na widok takiego prezentu-bezcenny.
Najciekawsze prezenty dla żony-wersja praktyczna i romantyczna
Prezenty dla ukochanej kobiety można z grubsza rzecz ujmując podzielić właśnie tak, na praktyczne i romantyczne. I dla osiągnięcia sukcesu czyli uśmiechu na twarzy, warto zrobić wcześniej odpowiednie rozeznanie. Chodzi o to, żeby w umiejętny sposób wyczuć, która wersja jest obecnie właściwa. To zależy od charakteru, ale też od chwilowych potrzeb, gdyż powszechnie wiadomo, że kobieca natura jest zmienna. Trzeba się więc bardziej postarać, ale przecież nikt nie zna swojej ukochanej lepiej niż jej osobisty mąż czy partner, prawda? My możemy jedynie podpowiedzieć parę ciekawych pomysłów.
- Wersja praktyczna:
-elementy ubioru, dodatki, akcesoria galanteryjne,
-luksusowe kosmetyki do makijażu lub pielęgnacyjne,
-ciekawa książka lub ebook,
-akcesoria kuchenne lub dekoracyjne,
-sprzęt i odzież sportowa,
-urządzenia pielęgnujące urodę, np. depilator, prostownica, lokówka.
- Wersja romantyczna:
-ekskluzywne perfumy,
-wycieczka dla dwojga,
-spa dla dwojga,
-biżuteria,
-zestaw świec zapachowych,
-bielizna (tu warto rozważyć, że to gwiazdka, a nie Walentynki i prezent może zostać rozpakowany przy całej rodzinie),
-książka-album na zamówienie albo ramka elektroniczna uwieczniające wasze wspólne chwile.
Podobnie jak w przypadku mężczyzn, fajnym pomysłem będzie też coś wpisane w hobby ukochanej albo karnet, który spełni jej skryte marzenia. Może to być lot balonem, karnet do spa, kurs tańca albo języka obcego, wejściówka na wernisaż albo bilety do opery. Możliwości jest wiele, aby zobaczyć zachwyt w oczach swojej drugiej połówki.
Prezenty dla dzieci-maluchy
Dzieci to grupa, która najmocniej czeka na prezenty, więc nie można zawieść ich oczekiwań i koniecznie trzeba wywołać efekt „wow”. Jak wywołać efekt „wow”? Można skorzystać z wcześniej przechwyconego listu do Mikołaja i podejrzeć, której pozycji święty nie zrealizował. Można też bacznie obserwować dziecko w supermarkecie i szybko dowiemy się o czym marzy. Do tych marzeń warto dołożyć szczyptę rozwagi i zadbać o to, aby zabawki miały wpływ na dziecięcą wyobraźnię, rozwój i kreatywność, a przede wszystkim były bezpieczne.
• Dla najmłodszych. Tu sprawdzą się wszelkie pluszaki, zabawki grające i naśladujące odgłosy natury, maty rozwojowe, książeczki interaktywne, zabawki do kąpieli, jeździki itp. Ważne, aby nie zawierały małych elementów, które mogą odpaść i zostać przez dziecko połknięte. Sprawdzajmy też certyfikaty i informacje dotyczące toksyczności. I mała uwaga, na tym etapie pakunek z ubraniami znaleziony pod choinką nie wywołuje wielkiego uśmiechu na dziecięcej buzi, a przecież o to chodzi w prezentach gwiazdkowych.
• Dla przedszkolaków. To grupa wiekowa, która intensywnie się rozwija, więc oprócz drogich lalek czy samochodów zdalnie sterowanych warto kupować przedszkolakom różnego rodzaju zabawki stymulujące rozwój umysłowy i ruchowy. Układanki, zestawy klocków, gry, puzzle, łamigłówki, zestawy kreatywne oraz artystyczne, bajki, . A osoby, które nie muszą tak dbać o rozwój dziecka, np. ciocia czy wujek, mogą spełnić marzenia w postaci domu dla lalek, wozu strażackiego, toru wyścigowego, lalki-bobasa z wyposażeniem czy gadającej zabawki interaktywnej. Świetnym pomysłem są też zestawy typu kuchnia, posterunek policji, garaż, sklep, salon fryzjerski, itd. To wszystko na pewno jest w stanie wywołać wspomniany efekt „wow”.
Prezenty dla dzieci-nastolatki
To chyba najbardziej wymagająca grupa. Oczekiwania nastolatków są spore, a chęć podążania za modnymi trendami jeszcze większa. Prezent gwiazdkowy dla nastolatka musi być jednak dostosowany do jego wieku, ponieważ 11-latek zdecydowanie różni się etapem rozwoju i upodobaniami od 16-latka. Ale nawet początkujący wiek nastoletni to jednak już etap, kiedy już coraz rzadziej dzieci potrzebują zabawek, a zamieniają je na modne gadżety, przyrządy i akcesoria. Kilka podpowiedzi:
• Nowy tablet, smartfon lub smartwatch,
• Power bank,
• Głośnik bezprzewodowy,
• Słuchawki bezprzewodowe,
• Akcesoria komputerowe, jak pad lub mysz przystosowana do gier.
Na tym etapie życia niezwykle ważny jest też wygląd, więc pożądane są wszelkie modne elementy odzieży, markowe bluzy, kultowe czapki, designerskie plecaki i torby. To także okres rozwojowy, kiedy pojawiają się przeróżne zainteresowania. Nastoletni człowiek fascynuje się różnymi formami ruchu i zajęć umysłowych czy manualnych. Nie wiadomo, czy te fascynacje przerodzą się później w życiową pasję lub zawód uprawiany w życiu dorosłym, ale zawsze warto je wspierać. Nasza latorośl z wielkim uśmiechem na pewno przywita prezent w tym temacie. Kilka podpowiedzi:
• Akcesoria sportowe i odzież, np. strój piłkarski lub inny, oryginalna piłka, rakieta, maska do nurkowania, snowboard, łyżwy, deskorolka, narty, toczek jeździecki, kimono lub judoga itd.
• Karnet do klubu sportowego, który prowadzi upragnioną sekcję,
• Wycieczka do stadniny koni, lekcje jazdy na koniu,
• Kurs jazdy na nartach,
• Instrument i lekcje gry na nim,
• Kurs językowy,
• Nowa gra na konsolę lub komputer.
Gwiazdkowe prezenty dla rodziców w starszym wieku i seniorów
Zacznijmy od tego, że najstarsi członkowie naszych rodzin są często już w słabszej kondycji fizycznej i niekiedy potrzebują rzeczy, które ułatwią im życie. Męczą się różnymi czynnościami, co czasami wynika z niewiedzy, ale często też z braku pieniędzy. Gwiazdka to świetna okazja, aby sprawić im przydatny prezent. Kilka propozycji:
• Telefon z dużym wyświetlaczem, przyciskami oraz specjalnym przyciskiem alarmowym,
• Lupa elektroniczna do czytania,
• Wózek na zakupy,
• Siedzisko do wanny wraz z uchwytem asekuracyjnym,
• Laska,
• Ogrzewacz stóp,
• Lokalizator kluczy,
• Preparaty witaminowe,
• Masażer,
• Poduszka lub koc elektryczny,
• Elektroniczny organizer na leki z alarmem przypominającym,
• Karnet na prywatną rehabilitację,
• Ciśnieniomierz automatyczny z cyfrowym wyświetlaczem.
To kilka pomysłów na przydatne prezenty, ale naszym seniorom potrzeba czegoś jeszcze, rozrywki. Jeśli stan zdrowia pozwala na różne wyprawy, możemy zafundować starszej osobie wycieczkę, bilet do teatru, opery lub wybranego muzeum albo kurs językowy lub karnet na gimnastykę, oczywiście w wersji przeznaczonej dla seniorów. Niska emerytura często nie pozwala na takie rozrywki, więc prezent będzie miłą odmianą.
Spersonalizowane prezenty dla każdego
Odrębną grupą prezentów, z której można wybrać coś ciekawego dla osoby bliskiej w każdym wieku lub kogoś z grona znajomych, są modne obecnie prezenty spersonalizowane. W wielu sklepach internetowych można znaleźć przedmioty bardziej lub mniej użytkowe, które niosą ze sobą jakiś przekaz. Może to być śmieszny napis, grafika czy powiedzonko, w stylu „tu śpi królowa” albo „najlepszy kucharz pod słońcem”. Są napisy romantyczne, filozoficzne, wzniosłe, okazjonalne i uniwersalne. W wielu firmach można też zamówić własny tekst lub grafikę.
Wybrane propozycje rynkowe:
• Deska do krojenia z grawerem laserowym,
• Poduszka z nadrukiem,
• Koszulka z własną grafiką,
• Spersonalizowana obudowa na telefon,
• Power bank ze zdjęciem ukochanego lub mottem życiowym,
• Szkatułka ze zdjęciem dziecka,
• Brelok metalowy z wybitym imieniem,
• Bransoleta z grawerem,
• Kubek ze śmiesznym napisem.
Prezenty gwiazdkowe typu hand-made
Oprócz kupowania gotowych prezentów może też obdarować swoich najbliższych przedmiotami wykonanymi osobiście. Takie prezenty zawsze robią wrażenie i wzruszają, bo są dawane z sercem. Fakt, że ktoś poświęcił swój czas na wykonanie podarunku to wyraz miłości i szacunku. Prezent ręcznie robiony może być skromnym drobiazgiem albo wręcz meblem, wszystko zależy od umiejętności. Podsuwamy kilka pomysłów:
• Biżuteria,
• Ozdoby choinkowe z masy solnej, filcu lub innych materiałów,
• Dekoracje wiszące na okno,
• Ramka na zdjęcia,
• Szkatułki i naczynia gliniane, ręcznie malowane,
• Poduszki z aplikacjami,
• Szalik lub sweter wykonany na drutach,
• Szydełkowa serweta lub bieżnik,
• Świeca z zatopionymi skarbami,
• Mydło wielokolorowe, rzeźbione,
• Domowe przetwory, czekoladki i nalewki.
Prezent samodzielnie wykonany to także fajny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem i kreatywną zabawę. W sieci można znaleźć różne ciekawe pomysły, a koszt bywa wręcz znikomy. Dziadkowie obdarowani kompletem ozdób choinkowych z masy solnej, będą je z dumą wieszać na choince, a prezenty typu aniołek z filcu, świeczka z zatopionym brokatem czy mydełko z kwiatkiem rozczulą całą rodzinę. Natomiast dziecko utrwali w sobie radość płynącą nie tylko z dostawania prezentów, ale też obdarowywania swoich bliskich.
Jak mądrze kupować prezenty na gwiazdkę?
To wbrew pozorom trudna sztuka, zwłaszcza kiedy chcemy, by prezenty były trafione. Prezent idealny to taki, który naprawdę ucieszy obdarowanego, będzie w jego guście a dodatkowo będzie przydatny. Lubimy dawać takie prezenty, bo towarzyszy temu poczucie dobrze wydanych pieniędzy.
W zasadzie prezenty można podzielić, podobnie jak w niektórych naszych podpowiedziach, na te praktyczne i mniej praktyczne, ale za to z fantazją. Te pierwsze to zwykle przedmioty typowo użytkowe, coś czego konkretna osoba potrzebuje. Druga kategoria, tzw. prezenty z fantazją to zwykle jakieś przedmioty ozdobne, śmieszne albo coś, co było skrytym marzeniem obdarowanego, np. lot szybowcem.
Pomysł na prezenty mogą się pojawić na długo przed świętami, np. w wyniku jakiejś rozmowy lub obserwacji, dlatego warto je od razu zapisywać, choćby w telefonie, aby nie uleciały z pamięci. Jeśli nie mamy koncepcji to przyda się mały wywiad. Można podpytać innych albo w sposób dyskretny, przyszłego adresata prezentu.
Jeśli wszystkie sposoby zawiodą albo chcemy obdarować prezentem gwiazdkowym osobę, którą słabo znamy, kupujmy tzw. rzeczy uniwersalne. Coś, czego każdy potrzebuje lub przedmioty zwyczajowo uznawane jako prezenty, np. firmowy długopis lub pióro, alkohol z wyższej półki, ekskluzywne słodycze, komplety kosmetyków itd. W takich przypadkach nie warto wręczać elementów wystroju wnętrza, ubrań czy dodatków bo jest spora szansa, że będzie to prezent nietrafiony.
Planujemy budżet na gwiazdkowe prezenty
Wiadomo, że Boże Narodzenie to spore wydatki. Chcemy udekorować ładnie dom, przyszykować świąteczne dania, a do tego oczywiście, obdarować najbliższych prezentami. To wszystko kosztuje, a nie każdy z nas ma na taką okoliczność oszczędności. Dlatego warto wcześniej zaplanować wydatki. I tutaj, pomimo całego postępu elektronicznego, najlepiej sprawdza się kartka papieru i długopis. Na niej można wypisać potrawy, jakie chcemy przygotować, a tym samym stworzyć listę zakupów. Na niej też spiszemy listę prezentów dla rodziny.
Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie cen, zarówno produktów spożywczych, dekoracji świątecznych, jak i artykułów, którymi obdarujemy bliskich. Warto zabrać się do tego wcześniej, ponieważ część z tych rzeczy można kupić z dużym wyprzedzeniem w promocyjnej cenie. Jeśli akurat wtedy nie mamy wolnych środków na takie zakupy, można rozważyć np. szybką pożyczkę online. W takiej formie pieniądze są dostępne po zaledwie 30 minutach i można łapać korzystne okazje cenowe. Jeśli dzięki temu zaoszczędzimy na promocjach np. 200 zł, to zostanie więcej środków na zorganizowanie świąt.
I najważniejsza rzecz, wspomniana kartka i podliczenia zapisane na papierze pozwolą dobrze skalkulować budżet. Na kartce widać jak na dłoni, że go przekroczyliśmy i można drogą eliminacji wykreślić rzeczy najmniej potrzebne lub zbyt kosztowne. Czasem można zamienić je na tańsze wersje lub pomysły rezerwowe i budżet zostanie dopięty. Przecież chodzi o to, żeby święta były radosne a wręczanie prezentów stanowiło przyjemność, bez zamartwiania się o stan konta.