Według oficjalnych statystyk w Polsce przebywa około 900 tys. obywateli Ukrainy, jednak nieoficjalnie mówi się już o liczbie 2 milionów imigrantów, którzy znaleźli w Polsce zatrudnienie. Część z nich to pracownicy sezonowi, ale część postanowiła na dłużej zatrzymać się w naszym kraju i właśnie tutaj rozpocząć swoje nowe życie. Warto sprawdzić, jak wygląda kwestia korzystania przez te osoby z usług finansowych w Polsce. Czy obywatel Ukrainy może otworzyć konto w polskim banku i czy są dostępne pożyczki dla Ukraińców?
Banki mają specjalną ofertę dla Ukraińców
Zanim przejdziemy do kwestii, czy w Polsce są dostępne pożyczki dla Ukraińców, warto wyjaśnić, że obywatele Ukrainy mogą bez przeszkód korzystać z usług bankowych w naszym kraju. Co więcej, wiele z nich przygotowało się na obsługę klientów w języku ukraińskim. Przykładem jest choćby Getin Bank, który przygotował ofertę w tym języku na swojej stronie internetowej, a także uruchomił specjalną infolinię w języku ukraińskim. W podobny sposób do skorzystania ze swoich usług zachęca Ukraińców Alior Bank – on również przygotował specjalną ofertę w ich ojczystym języku.
Proste konto osobiste obywatel Ukrainy może tak naprawdę otworzyć dzisiaj w większości banków w Polsce i do tego otrzymać kartę debetową. Przed wyborem oferty warto jednak porównać dokładnie cenniki, szczególnie te dotyczące kosztów przelewów na konta w bankach ukraińskich oraz kosztów wypłaty gotówki z bankomatów na Ukrainie. Do otwarcia rachunku zwykle wystarcza paszport lub Karta Pobytu.
Pożyczka dla Ukraińca – czy można taką w Polsce znaleźć?
Jak się okazuje, przebywający w Polsce legalnie Ukraińcy mogą nie tylko bez problemu założyć konto w polskim banku, ale także skorzystać z wielu usług finansowych, również kredytów i pożyczek. Do niedawna największą przeszkodą w oferowaniu takich usług obywatelom z Ukrainy był brak możliwości sprawdzenia ich historii kredytowej. Dzisiaj jest to już możliwe dzięki nawiązaniu współpracy przez nasze polskie Biuro Informacji Kredytowej z jego ukraińskimi odpowiednikami – Ukrainian Bureau of Credit Histories (UBCH) oraz International Bureau of Credit Histories (IBCH). Dzięki temu banki mogą uzyskać dostęp za pośrednictwem BIK do historii kredytowej obywatela Ukrainy także z okresu, gdy mieszkał on w swoim ojczystym kraju.
Polskie banki oferują Ukraińcom zarówno kredyty konsumpcyjne, jak i kredyty hipoteczne. Aby z nich skorzystać, trzeba jednak spełnić pewne warunki m.in.:
- posiadać ważny paszport oraz Kartę Pobytu – stałą lub czasową (zależy od indywidualnych wymagań banku),
- mieć udokumentowane legalne zatrudnienie na terenie Polski,
- dysponować rachunkiem bankowym otwartym w polskim banku.
Według danych BIK z kredytów w polskich bankach skorzystało już ponad 8 tysięcy obywateli Ukrainy, a łączna wartość udzielonych im kredytów wynosi już przeszło 43 mln złotych.
Jeśli chodzi o szybkie pożyczki dla Ukraińców, tzw. chwilówki online, większość polskich firm pożyczkowych póki co nie ma jeszcze dla nich takiej oferty (są jednak wyjątki), jednak zapewne niedługo się to zmieni. Obywatele Ukrainy stanowią coraz liczniejszą grupę imigrantów w naszym kraju – zakładają tu rodziny, pracują i wysyłają dzieci do szkół, dlatego mogą być bardzo wartościową grupą klientów.