Ranking najpopularniejszych zawodów po kwarantannie

Sprawdź, które profesje stały się bardziej popularne w świetle ostatnich wydarzeń. Przedstawiamy ranking TOP 10 zawodów o największym zapotrzebowaniu po kwarantannie.

Jesteś na etapie wyboru profesji? A może zamierzasz zmienić pracę i nie wiesz, w jakim kierunku warto się rozwijać? Czy też może jesteś osobą, która zawsze stara się być na bieżąco z tendencjami na rynku pracy i chce zarabiać więcej niż inni? W takim razie warto zapoznać się z listą TOP 10 współczesnych zawodów, które zaczęły cieszyć się większym zapotrzebowaniem po wprowadzeniu kwarantanny z powodu koronawirusa. 

Nic dziwnego, że tendencje i zachodzące na rynku pracy zmiany są bezpośrednio powiązane z wydarzeniami na świecie, a szczególnie w Polsce. Kwarantanna zmieniła sposób myślenia wielu z nas. Dużo osób zostało bez pracy z powodu kwarantanny. Wiele prywatnych przedsiębiorstw zawiesiło swoją działalność, firmy wdrażają nowe produkty do swojej oferty i bardziej aktywnie działają w świecie online. Listę najpopularniejszych zawodów po kwarantannie można podzielić na trzy podstawowe grupy: 

  • przeważająca część zawodów o największym zapotrzebowaniu na współczesnym rynku pracy to profesje, związane ze świadczeniem usług w internecie (1-5);
  • druga grupa – te, które można wykonywać zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu (6-8); 
  • a trzecia to zawody, w których odczuliśmy znaczący brak specjalistów (9-10).

Przedstawiamy zatem nasz ranking TOP 10 najbardziej popularnych zawodów po kwarantannie.

1. Specjalista SMM

Jest to osoba odpowiedzialna za rozwój social mediów firmy. Zajmuje się nie tylko komunikacją z klientami za pośrednictwem mediów społecznościowych, ale również generowaniem kontentu, zarządzaniem wizerunkiem firmy oraz jej promocją na łamach social mediów. 

Przeciętny specjalista ds. social mediów zarabia 3500-6000 zł brutto lub więcej.

2. Konsultant internetowy

Wraz ze wzrostem popularności sklepów internetowych i zakupów online, wzrosło również zapotrzebowanie na taką profesję, jak konsultant online, który odpowie na wszystkie bieżące zapytania klientów, doradzi w wyborze odpowiednich towarów i rozmiarów. Z reguły konsultanci komunikują się z klientami poprzez specjalny czat. Radziej w trybie telefonicznym.

Konsultant internetowy zarabia 2000-3500 zł brutto miesięcznie.

3. Nauczyciel online

W czasie kwarantanny wszyscy przeszli na zdalną formę nauczania. Ponadto ci, którzy mieli więcej czasu wolnego, chętnie korzystali z możliwości rozwoju poprzez szkolenia i zajęcia w Internecie. Taka tendencja będzie trwała jeszcze bardzo długo, nawet po zakończeniu kwarantanny. W porównaniu do tradycyjnych zajęć to wygodniejsze rozwiązanie, które oszczędza nie tylko pieniądze, ale również czas (zarówno nauczycieli, jak i osób uczących się).

Nauczyciele internetowi zarabiają od 3000 zł brutto i więcej – w zależności od dziedziny, w której prowadzą zajęcia i/lub kursy.

4. Specjalista SEO/SEM

Jest to osoba, odpowiedzialna za pozycję strony www w wyszukiwarkach internetowych. Profesja specjalisty SEO/SEM cieszyła się dosyć wysokim zapotrzebowaniem już od dłuższego czasu. W czasie kwarantanny – kiedy każda firma była zmuszona do zmiany trybu pracy i przeniesienia aktywności do sfery online – osiągnęła natomiast szczyt popularności. 

Specjaliści SEO/SEM zarabiają od 4000 zł brutto i więcej.

5. Trener personalny online

Uprawianie sportu jest nieodłączną składową życia każdego współczesnego człowieka. W czasie kwarantanny zaczęliśmy to robić online. Większość osób się do tego przyzwyczaiła i najprawdopodobniej już nigdy nie wróci do siłowni.

Trener online może zarabiać od 3000 zł brutto miesięcznie i więcej, w zależności od liczby klientów.

6. Specjalista IT 

Osoba, która jest odpowiedzialna za wszystkie techniczne parametry pozyskiwania, przetwarzania i przechowywania danych. Niepodważalny lider zawodów XXI wieku, który wraz z nastąpieniem kwarantanny stał się jeszcze bardziej popularny i poszukiwany. 

Specjaliści IT zarabiają od 4000 zł brutto miesięcznie i więcej.

7. Copywriter

Tworzenie treści reklamowych, marketingowych, artykułów SEO – wszystkie te zadania należą do obowiązków copywriterów. Są oni poszukiwani do wykonywania pracy na zlecenie w trybie zdalnym. Jest to jeden z najpopularniejszych zawodów pracy zdalnej, które można łączyć z innymi obowiązkami, na przykład pracą na pełen etat, studiami etc.

Zarobki copywritera są uzależnione od liczby zamówień i mogą wynosić od 1000 do 5000 zł miesięcznie.

8. Grafik komputerowy  

Kolejny zawód XXI wieku, który w czasie kwarantanny stał się tak popularny, jak nigdy wcześniej. Graficy są odpowiedzialni za wizualną zawartość stron internetowych, a często również profilów w mediach społecznościowych i treści reklamowych. 

Miesięczne zarobki grafików komputerowych wahają się między 2500 a 4000 zł brutto.

9. Lekarz

Kwarantanna niewątpliwie zmieniła podejście większości z nas do kwestii naszego zdrowia. Ponadto w ostatnim czasie bardzo odczuwalny jest brak osób, wykonujących zawód lekarza – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Poziom bezrobocia wśród lekarzy jest bardzo niski, a bieżąca sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprzyja polepszeniu warunków finansowych w tym zawodzie. 

Pensja lekarza jest uzależniona od jego stażu pracy i waha się pomiędzy 4000 a 8500 zł brutto.

10. Pielęgniarka 

Podobnie, jak w przypadku lekarzy, rośnie również zapotrzebowanie na zatrudnienie pielęgniarek – zarówno w instytucjach państwowych, jak i w szpitalach prywatnych. Zawód ten jest popularny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Po zdobyciu wykształcenia pielęgniarki mało kto zostanie bez pracy.Przeciętne miesięczne wynagrodzenie pielęgniarki w Polsce wynosi 5300 zł brutto.