Trendy 2022: Nowa era pożyczek

Współczesne życie jest ciągłym szeregiem zmian, które obecnie zachodzą nawet w najbardziej konserwatywnych i uregulowanych dziedzinach, takich jak finanse. Branża finansowa, która kiedyś była bastionem stabilności, przekształciła się w dynamicznie rozwijającą się dziedzinę o zaawansowanej technologii. Na przykład proces uzyskiwania pożyczek, który kiedyś trwał długie dni i wymagał wielu dokumentów, teraz trwa zaledwie kilka minut i jest najnowocześniejszym rozwiązaniem FinTech. Nie tylko technologia zmienia branżę finansową, ale także sama branża dostosowuje się do zmieniającego się otoczenia i nowych trendów. W tym artykule skupimy się na trendach, które będą miały największy wpływ na udzielanie pożyczek w 2022 roku.

Pozabankowe instytucje kredytowe kontra tradycyjne banki

Jeden z głównych trendów ostatnich lat kontynuuje się również w 2022 roku – pozabankowe instytucje finansowe oferują prostsze, bardziej wygodne i dostosowane do potrzeb klientów rozwiązania, rywalizując coraz bardziej z tradycyjnymi bankami. Jednocześnie udział instytucji pozabankowych w całkowitym wolumenie globalnych kredytów stale rośnie, a zaufanie klientów do tych instytucji wzrasta. Według The Financial Brand, 63% respondentów obecnie ufa nieklasycznym instytucjom finansowym w kwestii swoich danych osobowych.

Segment pozabankowych usług finansowych w dziedzinie pożyczek stale rośnie nie tylko dzięki nowym usługom i startupom FinTech, ale także dzięki produktom pożyczkowym oferowanym przez globalnie znane giganty technologiczne z milionami klientów. Na przykład Amazon wprowadził swoją własną linię kredytową dla firm, a PayPal wprowadził pożyczki konsumenckie.

Popularne platformy p2p, takie jak Kabbage czy Quicken Loans, zyskują coraz większą popularność, a liczba klientów dużych serwisów pozabankowych pożyczkowych online często przewyższa liczbę klientów tradycyjnych banków. Na przykład ponad 1,5 miliona Polaków skorzystało z serwisu Szybka Gotówka w ciągu 6 lat.

Wpływ Generacji Z na sektor finansowy

Nikt tak bardzo nie wpłynął na świat i sektor finansowy jak pokolenie Z. Nowe pokolenie, które nie wyobraża sobie życia bez technologii, bardziej korzysta z usług internetowych niż tradycyjnych. Ten segment kupujących preferuje szybkie zakupy online i jest otwarty na nowe usługi technologiczne. Dlatego też metoda płatności ratalnych typu „kup teraz, zapłać później” zyskuje na popularności.

Na przykład Rulla oferuje płatności w trzech równych ratach bez odsetek i opłat. Wystarczy mieć kartę bankową i smartfon. Ten rodzaj pożyczania w punktach sprzedaży jest wygodniejszy i bardziej opłacalny niż tradycyjne kredyty bankowe czy karty kredytowe. Łączna wartość transakcji BNPL w skali globalnej ma osiągnąć 100 miliardów dolarów do 2024 roku.

Inną coraz bardziej popularną formą szybkiego dostępu do finansowania jest gotówka na żądanie, czyli tzw. payday advances, np. Early Wage. Firmy finansowe oferujące tego rodzaju produkty zapewniają klientom krótkoterminowe, nieoprocentowane pożyczki, które są automatycznie spłacane z wypłat. Dla klientów nowej generacji jest to sposób na natychmiastowe uzyskanie pieniędzy bez oczekiwania na oficjalną wypłatę.

BigTech i przyszłość usług finansowych

Trzeci i ostatni trend, o którym warto wspomnieć, to rola BigTech. Około 84% firm z sektora finansowego korzysta przynajmniej z jednej technologii BigTech, takich jak API, uczenie maszynowe czy analiza big data. Firmy FinTech, które konkurują z bankami, mają przewagę nad nimi dzięki wykorzystaniu tych narzędzi.

Jednak jeszcze większą przewagę mają firmy skoncentrowane na technologii, które wchodzą na rynek usług finansowych z najlepszymi specjalistami, własnymi opracowaniami i unikalnym doświadczeniem w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, automatyzacji procesów oraz gromadzenia i analizy big data. Na przykład TAMGA opracowała własny system scoringowy, który umożliwia precyzyjną ocenę klienta i przewidywanie jego sytuacji finansowej. Dzięki temu proces pożyczkowy w serwisach takich jak Szybka Gotówka, Prestamo Rapido czy Bystrozaim jest szybki, wygodny dla klientów i ogranicza ryzyko dla pożyczkodawcy.

Podczas gdy tradycyjne banki wprowadzają nowe technologie do swoich procesów w celu dogonienia graczy rynku FinTech i przyciągnięcia pokolenia Z, zaawansowane usługi pozabankowe testują przyszłościowe rozwiązania, które już teraz mogą drastycznie zredukować liczbę pracowników, minimalizować błędy i ryzyko, wprowadzając nową erę w dziedzinie pożyczek.

1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (Brak ocen)
Loading...